5 راز در خصوص سوخت وساز بدن

به گزارش وبلاگ دریا، بدون سوخت وساز نمی توانیم صبح ها انرژی کافی برای بیرون آمدن از تختخواب داشته باشیم. با این حال، علیرغم مزایای فراوانی که سوخت وساز دارد، گاهی تمام گناه اضافه وزن بر روی دوش سوخت وساز انداخته می گردد. تمام رژیم های غذایی لاغری سعی دارند تا سوخت وساز بدن را سریع تر نمایند، اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد. در ادامه حقایق سوخت وساز و باورهای غلط افراد در این مورد شرح داده شده است.

5 راز در خصوص سوخت وساز بدن
  • بدن افراد لاغر، سوخت وساز بیشتری دارد.

بعضی افراد لاغر تمام غذاهای موردعلاقه خود را می خورند و هیچ عواقبی هم ندارد. مطمئناً سوخت وساز بدن این افراد سریع تر از افراد دیگر است. این تصوری است که در بین افراد رایج است. در واقع سوخت وساز با سایز بدن ارتباط مستقیم دارد؛ اما این ارتباط طبق تصور بسیاری از افراد عمل نمی نماید. طبق گفته یک متخصص از دانشگاه University of Ottawa، سوخت وساز بدن افراد لاغر تقریباً آهسته تر است. در واقع کمتر فرد لاغری پیدا می گردد که به هنگام استراحت، سوخت وساز داشته باشد. در نتیجه افراد چاق تر معمولاً نسبت به افراد لاغر سوخت وساز بیشتری دارند؛ زیرا به هنگام استراحت نیز، بدنشان به سوخت وساز خود ادامه می دهد.

اما وزن اضافه باعث افزایش سوخت وساز نمی گردد. در واقع ماهیچه ها تأثیر زیادی بر کالری هایی که یک فرد در طول روز می سوزاند، دارند. اگر دو فرد هم وزن را با یکدیگر مقایسه کنیم، فردی که ماهیچه بیشتری دارد، سوخت وساز سریع تری دارد. این یکی از دلایلی است که برای سازگاری برنامه ریزی برای کاهش وزن با برنامه تمرین قدرت باید در نظر گرفته گردد. طبق یک تحقیق، برخورداری از ماهیچه های بیشتر کاهش وزن را سرعت می بخشند.

نکته: زمانی که سایز بدن مطرح می گردد، ترکیب بدن تأثیر بیشتری بر روی سوخت وساز دارد.

  • حذف یک وعده غذایی، سرعت سوخت وساز بدن را کاهش می دهد.

آیا افرادی که در پی کاهش وزن هستند، باید وعده های غذایی بیشتری در طول روز داشته باشند؟ معین شده که روش قدیمی خوردن یک وعده غذایی هر 3 الی 4 ساعت یک بار برای افزایش سرعت سوخت وساز بدن، روش درستی نیست. در واقع، تعداد وعده هایی غذایی فرد نقش کمی در سرعت سوخت وساز بدن دارد. Dr. Yoni Freedhoff می گوید: خوردن به فاصله هر 4 ساعت روشی رایج است؛ زیرا خوردن به صورت مکرر به بیشتر افراد یاری می نماید تا هم گرسنگی معده و هم عطش شدید خود را کنترل نمایند.

افراد خاصی که مستعد تشنگی زیاد هستند یا به مواد مغذی خاصی احتیاج دارند، ممکن است از چند وعده غذایی در طول روز بهره ببرند. با این حال، مهم ترین فاکتور برای بقیه افراد، در نظر گرفتن اندازه و کیفیت غذایی است که مصرف می نمایند. فرقی ندارد که برنجی با 2000 کالری را در یک وعده بخورید یا آن را میان چندین وعده در طول روز تقسیم کنید، اندازه کالری همان تأثیر را دارد. به جای این کار بهتر است بر روی کیفیت غذاهایی که می خورید تمرکز کنید.

نکته: کمیت و کیفیت غذاهایی که می خوریم، تأثیر بیشتری بر سوخت وساز بدن دارند تا تعداد وعده های غذایی.

  • هر چیزی که آخر شب بخورید، به چربی تبدیل می گردد.

اجتناب از خوردن در شب یکی از مهم ترین پیشنهاد های تغذیه ای در دنیا است. شاید بهتر است فکر کنیم بدن ما یک ساعت داخلی دارد تا هر چیزی که پس از ساعت 8 بعدازظهر می خوریم، به عنوان چربی ذخیره کند. با این حال به این سادگی ها نیست. بسیاری از جوانب از جمله هورمون های مختلف، کیفیت غذا، محتوای غذا و صرف انرژی بر روی نحوه ذخیره سوخت بدن تأثیر می گذارند. متأسفانه خودداری از خوردن در شب برای جلوگیری از ذخیره چربی کافی نیست.

به جای تمرکز بر روی زمان صرف غذا، باید به آنچه می خوریم و چقدر می خوریم، توجه کنیم. در واقع، اگر غذا سالم باشد، خوردن غذا در شب بدتر از خوردن غذا در طول روز نیست. دکتر Freedhoff این فرایند را مشابه سوخت رسانی به بک اتومبیل می داند. وی معتقد است هر ساعتی از روز که به اتومبیل خود بنزین می زنید، بر روی اندازه مسافتی که با آن اندازه بنزین طی می کنید، تأثیر ندارد؛ به عبارت دیگر تا زمانی که اندازه مناسبی از غذاهای باکیفیت را بخورید، بیشتر افراد تفاوتی میان خوردن در شب و خوردن در روز نمی بینند.

نکته: اگر انواع مناسبی از کالری را مصرف می کنید، خوردن در شب نمی تواند شما را از رژیم غذایی خود خارج کند.

  • سوخت وساز تنها سوزاندن کالری و تجزیه غذاها محسوب می گردد.

بیشتر افراد سوخت وساز بدن را سرعت سوزاندن کالری می دانند؛ اما با این که تجزیه غذاها بخش مهمی از سوخت وساز محسوب می گردد، اما دو عامل در این فرایند دخیل هستند. فرو سوخت یا شکستن پیوندهای شیمیایی برای آزاد کردن انرژی نیز یکی از بخش های مهم این فرایند محسوب می گردد که انرژی را به صورت کالری آزاد می نماید. یک عامل مهم دیگر نیز سوخت وساز بافت ساز یا ذخیره انرژی به صورت پیوندهای شیمیایی برای استفاده در زمان های دیگر است که مواد را به صورت کربوهیدرات و چربی ذخیره می نماید. یک سوخت وساز مناسب، بین این دو عملکرد تعادل دارد.

نکته: سوخت وساز از دو بخش شکستن پیوندهای شیمیایی و تشکیل پیوندهای شیمیایی بهره می برد؛ هر دو بخش برای سلامت بدن مهم هستند.

  • شما کنترلی بر روی سوخت وساز بدن خود ندارید.

زمانی که با اضافه وزن روبرو می شوید، راحت است که سوخت وساز بدن خود را سرزنش کنید و آن را مقصر اضافه وزن خود بدانید. با این حال، معین شده افراد بیشتر از آنچه در گذشته تصور می شد، بر روی سوخت وساز بدن خود کنترل دارند. همان طور که قبل تر به آن اشاره کردیم، ترکیب بدن تأثیر زیادی بر روی سرعت سوزاندن کالری دارد. یک راه آسان برای افزایش سرعت سوخت وساز بدن، ایجاد ماهیچه به وسیله تمرین با وزنه ها است. بعلاوه چند روش دیگر برای اطمینان از افزایش سرعت سوخت وساز بدن وجود دارد:

  • بیشتر بخوابید. کیفیت و اندازه خواب نه تنها بر روی حالت روحی و سودمندی شما در طول روز تأثیر دارد؛ بلکه بر روی سوخت وساز شما نیز تأثیر می گذارد. افرادی که کم می خوابند، کنترلی بر روی سطح شکر بدن ندارند و بیشتر گرسنه می شوند.
  • آب فراوان بنوشید. محققان دریافتند نوشیدن آب تأثیر مثبتی روی اندازه کالری که در طول روز می سوزانید، دارد. زمانی که آب می نوشید، بدن باید برای رساندن درجه حرارت آب به درجه حرارت بدن، کالری بسوزاند.
  • کافئین را از قلم نیاندازید. معین شده زمانی که قهوه می نوشید، اندازه بیشتری از کالری را می سوزانید.
  • پروتئین به اندازه کافی بخورید. محققان به این نتیجه رسیده اند که با مصرف اندازه مناسبی از پروتئین، به هنگام استراحت انرژی بیشتری صرف می گردد.

نکته: تغییرات کوچک در رژیم غذایی و عادت های ورزشی می تواند تأثیر زیادی در اندازه سوزاندن کالری به هنگام استراحت داشته باشد.

پریا اقدامی

منبع: فوت و فن

به "5 راز در خصوص سوخت وساز بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راز در خصوص سوخت وساز بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید