560 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی فروخته شد

به گزارش وبلاگ دریا، تهران (پانا) -بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه هفتمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال 1400 (مورخ 15 تیر ماه)، نام کرد: حراج تازه اوراق یاد شده در تاریخ 22 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

560 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی فروخته شد

به گزارش بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 8 تیرماه 1400 در خصوص برگزاری حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری هفتمین مرحله از این حراج، یک بانک سفارش خود را به ارزش 5.6 هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کرد. وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پذیرش این درخواست با فروش 5.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 85 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد به آن بانک موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه شنبه 15 تیرماه 1400 از طریق کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین در تاریخ 15 تیرماه سال 1400، در بازار سرمایه 232 میلیارد ریال اوراق اقتصادی اسلامی دولتی به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فروخته شد. بنابراین در هفتمین حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی برگزارشده در سال جاری، در مجموع 5.8 هزار میلیارد ریال اوراق اقتصادی اسلامی دولتی از طریق سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی (22 تیرماه 1400)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله هشتم حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، شرکت های بیمه و نهادهای اقتصادی موضوع بند (21) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 22 تیرماه 1400 اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دو بار در سال) و به شرح جدول زیر است:

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 20 تیرماه 1400 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. شرکت های بیمه و نهادهای اقتصادی موضوع بند (21) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا. ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج هم می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز روز یکشنبه 20 تیرماه 1400 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 22 تیرماه 1400 انجام خواهد شد.

تمام نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.

شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری خود مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را به منظور تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و وزارتخانه مزبور نسبت به تعیین سفارش های برنده اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان انجام می شود.

بانک مرکزی بر اساس جز (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1400 مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تأمین زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق اقتصادی اسلامی دولتی فروش رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تأمین اقتصادی دولت خریداری نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "560 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی فروخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "560 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی فروخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید