آیا تخم مرغ ما را لاغرتر می نماید؟

به گزارش وبلاگ دریا، نتیجه مطالعه ای در اسپانیا نشان داد که خوردن تخم مرغ به مقدار کافی می تواند به کاهش وزن و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) یاری کند.

آیا تخم مرغ ما را لاغرتر می نماید؟

به گزارش وبلاگ دریا به نقل از جروزالم پست، نتیجه پژوهشی تازه اشاره می نماید افرادی که تقریبا هر روز تخم مرغ می خورند لاغرتر هستند. پژوهشگران اسپانیایی ترکیب بدن 355 دانشجوی دانشگاه را با یکدیگر مقایسه کردند تا مشاهده کنند که آیا خوردن تخم مرغ بر رژیم غذایی یا ترکیب بدن تاثیر می گذارد یا خیر.

تمام بزرگسالان شرکت کننده در این پژوهش که نتیجه آن در نشریه Clinical Nutrition منتشر شد در فاصله سنی 18 تا 30 سال قرار داشتند. در این پژوهش اندازه گیری های مرتبط با قد، وزن و دور کمر افراد صورت گرفت. شرکت کنندگان بر اساس تعداد دفعاتی که تخم مرغ می خوردند به گروه های مختلفی تقسیم شدند: کم تر از یک بار در هفته، یک تا چهار بار در هفته و دست کم پنج بار در هفته. این پژوهش نحوه پخت تخم مرغ را ثبت نکرد در نتیجه تفاوتی نمی نماید که آن را به صورت املت بخورید یا آب پز.

آیا خوردن تخم مرغ می تواند شاخص توده بدنی شما را بهبود بخشد؟

تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد افرادی که دست کم پنج بار در هفته تخم مرغ می خوردند نسبت به دو گروه دیگر به طور قابل توجهی شاخص توده بدنی و درصد چربی کم تری داشتند. برای مثال، شاخص توده بدنی آنان حدود 22.5 بود در حالی که در گروهی که حداکثر چهار تخم مرغ در هفته می خورند این اندازه کمی کم تر از 23.5 و در گروهی که یک تخم مرغ در هفته می خوردند 23.5 بود. هم چنین، نسبت دور کمر به قد آنانی که کم ترین تخم مرغ را می خوردند کم تر از 5 و در گروهی که تقریبا هر روز یک تخم می خورند 0.45 بود.

پرسشنامه های تغذیه ای هم چنین به متخصصان این امکان را می دهند که اندازه پروتئین و کالری دریافتی منظم را محاسبه کنند تا معین کنند که آیا این چیزی است که پشت نتایج است یا خیر.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که مزایای تخم مرغ منحصرا از پروتئین آن به دست می آید، زیرا یک تخم مرغ بزرگ حاوی حدود 6 گرم پروتئین است. این یافته از دیدگاه سلامت عمومی حائز اهمیت است و نشان می دهد که خوردن تخم مرغ بیش تر ممکن است به ترکیب بدن سالم تر منجر گردد به خصوص به علت مصرف پروتئین بیش تر.

منبع: فرارو

به "آیا تخم مرغ ما را لاغرتر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تخم مرغ ما را لاغرتر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید