از کجا بفهمیم بدن کم آب است ؟ ، مقدار مصرف مایعات در روز ، برای کم آبی بدن چه بخوریم ؟

به گزارش وبلاگ دریا، نوشیدنی ها، بخش مهمی از احتیاج روزانه بدن را به مایعات برای سوخت و ساز مواد تامین می نمایند. همان گونه که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مغذی تأثیر مطلوبی بر سلامت شخص دارد، عدم دقت در انتخاب آن نیز می تواند سلامت را به خطر اندازد.

از کجا بفهمیم بدن کم آب است ؟ ، مقدار مصرف مایعات در روز ، برای کم آبی بدن چه بخوریم ؟

به گزارش وبلاگ دریا، نوع آشامیدنی باید متناسب با آب و هوا انتخاب گردد. زیرا مصرف این مواد در تغییر درجه حرارت پوست نیز اثر دارد به این ترتیبی که نوشیدنی های گرم سبب افزایش جریان خون زیر پوستی شده و در نتیجه شخص احساس گرما می نماید. عکس این عمل با آشامیدن نوشیدنی های خنک اتفاق می افتد. استفاده از آب میوه ها و سبزی های تازه و خنک، موجب نشاط روح و تقویت جسم می گردد.

باید توجه کرد که در یک نوزاد میزان کل آب بدن تا 75 درصد وزن بدن نیز می رسد، اما این میزان تا سنین پیری کاهش می یابد. با چاقی نسبت درصد آب بدن به 45 درصد کاهش می یابد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، توصیه های کلی در مصرف مایعات بنا به موقعیت، جنس و شرایط سلامت افراد در ادامه می آید:

توصیه هایی درباره مصرف مایعات

- به طور میانه مصرف هشت لیوان مایعات، ترجیحا آب، در روز برای بالغین توصیه می گردد.

- احتیاج روزانه مردان به مایعات حدود یک لیتر بیش از زنان است.

- مادران شیرده حدود یک تا 0.75 لیتر بیش از سایر زنان احتیاج به مصرف مایعات برای تامین آب مورد احتیاج بدن و فراوری شیر دارند.

- مصرف مایعات کافی در سنین بالای 55 سال مورد تاکید است. این گروه سنی بیشتر مستعد عدم تعادل آب و الکترولیت در بدن خود به علل مختلف از جمله کاهش احساس تشنگی، کاهش عملکرد قلب و کلیه، کاهش تحرک بدنی واستفاده از داروها هستند.

- در زنان باردار به قطع یا محدود کردن مصرف بعضی نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین تاکید شده و آب به عنوان برترین نوشیدنی معرفی شده است. بعلاوه توصیه می گردد در مواقعی که تهوع صبحگاهی وجود دارد از مایعات، بین وعده های غذایی استفاده گردد و نه همراه غذا.

- در صورت بروز یبوست که به علت کم شدن حرکات لوله گوارش ایجاد می گردد، برای یاری به تنظیم حرکات روده ها توصیه می گردد همراه با غذاهای پر فیبر مانند نان سنگک، حبوبات و غلات مقادیر زیادی مایعاتی همانند آب یا آب میوه طبیعی مصرف گردد.

- نوشیدنی های رژیمی نوشیدنی هایی هستند که امروزه در بازار اقصی نقاط دنیا ارائه شده و مورد استقبال عموم به ویژه افراد چاق واقع شده اند. نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین نماینده های مصنوعی بوده و برای مادران باردار، مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری و بعلاوه افرادی که عادت به مصرف مکرر این نوشیدنی ها دارند، می توانند خطرساز باشند. به شکلی که خطر زایمان زودرس را در خانم های باردار افزایش دهند.

از طرف دیگر مصرف نوشابه های گازدار رژیمی نه تنها موجب کاهش وزن نمی گردد، بلکه افزایش وزن را نیز به علت تحریک اشتها در پی خواهد داشت. مردم اغلب اوقات برای رعایت رژیم لاغری، به اشتباه نوشیدنی های رژیمی مصرف می نمایند یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی، نوشابه های رژیمی می نوشند، در حالی که علت اصلی چاقی، نوع نوشابه نیست، بلکه میزان و نوع رژیم غذایی افراد است.

به عبارت دیگر نمی توان هر نوع و هر میزان از مواد غذایی را مصرف کرد و ادعا کرد که چون نوشابه رژیمی مصرف می گردد، چاقی را در پی نخواهد داشت. بنابر این باید توجه داشت که جایگزین کردن نوشابه های رژیمی انتخاب مناسبی برای پیشگیری و کنترل چاقی نیست.

- افرادی که فعالیت بدنی شدید داشته یا در معرض آب و هوای گرم قرار دارند، باید مایعات بیشتری مصرف نمایند.

- بر مصرف مایعات، به ویژه در سنین بالای 55 سال نیز تاکید می گردد. در افراد مسن، مصرف روزانه حداقل شش لیوان مایعات برای تامین آب بدن لازم است. زیرا این افراد علی رغم احتیاج واقعی به مایعات، کمتر احساس تشنگی می نمایند و به همین علت بیشتر مستعد کم آبی بدن و یبوست هستند.

- به طور کلی آب برترین نوشیدنی است و باید بخش اعظم مایعات دریافتی ما را تشکیل دهد. نوشابه ها، شربت ها و آبمیوه های صنعتی، شکر بسیار زیاد و ویتامین و املاح معدنی بسیار کمی دارند. به عبارت دیگر میزان انرژی بالایی داشته و در عین حال، به ندرت حاوی مواد مغذی هستند. چای و قهوه نیز می توانند تامین نماینده بخشی از مایعات بدن باشند، اما کافئین موجود در آن ها اثر ادرار آور داشته و ممکن است سبب کاهش آب بدن گردد. بنابراین توصیه می گردد در موارد کمبود آب بدن و احتیاج به نوشیدن مایعات، آب به عنوان برترین نوشیدنی مصرف گردد.

- یک راه برای اطمینان از کفایت مصرف مایعات در روز، توجه به خصوصیات ادرار دفعی هر روز است. ادرار باید پرحجم، روشن و بی بو باشد.

- میزان کالری نوشیدنی ها بسیار فرق دارد. حجم مصرف روزانه بعضی نوشیدنی ها مانند آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار و کالری به دست آمده به وسیله این نوشیدنی ها بالاست. بعضی نوشیدنی ها مانند شیر کم چرب یا بدون چربی، دوغ یا آب میوه تازه (طبیعی) حاوی ریزمغذی های اساسی به همراه کالری هستند.

آب و سایر نوشیدنی های غیر شیرین مانند چای و قهوه می توانند میزانی از مایعات مورد احتیاج بدن را تامین نمایند و حاوی کالری اضافه نیز نیستند. بعلاوه برای محدود کردن میزان کالری دریافتی و داشتن وزن متعادل و مناسب توصیه می گردد آب و سایر نوشیدنی های فاقد کالری یا دارای کالری اندک نوشیده گردد.

منبع: دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت

منبع: همشهری آنلاین

به "از کجا بفهمیم بدن کم آب است ؟ ، مقدار مصرف مایعات در روز ، برای کم آبی بدن چه بخوریم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا بفهمیم بدن کم آب است ؟ ، مقدار مصرف مایعات در روز ، برای کم آبی بدن چه بخوریم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید