استعفای رئیس سیا

به گزارش وبلاگ دریا، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یک روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن از سمت خود کناره گیری کرد.

استعفای رئیس سیا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دریا، جینا هاسپل که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ریاست سیا منصوب شده بود، درست یک روز قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن از سمت خود کناره گیری کرد و به فعالیت 36 ساله خود در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پایان داد.

طبق گزارش شبکه روسی راشاتودی، هاسپل روز گذشته (سه شنبه) در بیانیه ای که در توییتر منتشر کرد، در خصوص استعفای خود گفت که عمیقاً به کاری که [ او و سیا]با یکدیگر انجام داده اند، افتخار می کند.

هاسپل در سال 2018 بعنوان رئیس سیا منصوب شد و به اولین زنی تبدیل شد که این سمت را در اختیار گرفته بود و جایگزین مایک پامپئو وزیر خارجه فعلی ایالات متحده شد.

رسانه های آمریکایی از هاسپل بعنوان یک چهره بحث برانگیز یاد می کردند، زیرا او یکی از حامیان شکنجه در بازپرسی های سیا بوده و سیا تحت نظر او یک زندان مخفی در تایلند راه اندازی کرده بود.

مأموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در این زندان های مخفی که به مراکز سیاه معروف است، از روش های پیشرفته بازپرسی همچون ایجاد حالت خفگی مصنوعی با ریختن آب بر روی صورت زندانیان استفاده می کردند.

ماه گذشته میلادی، پس از تلاش ترامپ برای انتصاب کاش پاتل دستیار سابق دوین نونز کننده جمهوری خواه کالیفرنیا بعنوان معاون رئیس سیا، هاسپل تهدید به استعفا کرد که البته تصمیم ترامپ برای انتصاب پاتل بعنوان معاون هاسپل در آخرین لحظات لغو شد.

پیش از این وبگاه اکسیوس گزارش کرده بود که طرح مد نظر ترامپ برای مشخص قائم مقام جدید برای سیا به دنبال افزایش بی اعتمادی رئیس جمهور آمریکا به هاسپل مطرح شد. طبق این طرح، با مشخص قائم مقام جدید سیا، هاسپل در اعتراض از سِمت خود کنار می رفت و با این کار، پاتل به عنوان سرپرست و رئیس موقت سیا کار را ادامه می داد.

آکسیوس افزود، طرح مد نظر ترامپ برای مشخص قائم مقام جدید برای سیا به دنبال افزایش بی اعتمادی رئیس جمهور آمریکا به هاسپل مطرح شد. طبق این طرح، با مشخص قائم مقام جدید سیا، هاسپل در اعتراض از سِمت خود کنار می رفت و با این کار، کَش پَتِل به عنوان سرپرست و رئیس موقت سیا کار را ادامه می داد.

طبق این گزارش، تعدادی از دستیاران ارشد ترامپ در کاخ سفید به رئیس جمهور توصیه کردند که طرح مشخص پاتل به عنوان قائم مقام سیا را عملی نکند. آن ها همچنین تلاش کردند اعتماد ترامپ به هاسپل را دوباره احیا کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "استعفای رئیس سیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای رئیس سیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید