اشتغال زایی شرکت های فناوری اطلاعات در قانون بودجه تبیین شد

به گزارش وبلاگ دریا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، طی نشستی که با حضور سرپرست، مدیران سازمان و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی اعم از نظام صنفی رایانه ای ایران، سندیکای صنعت مخابرات ایران و اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی برگزار گردید، برنامه بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد تشریح و تبیین نهاده شد.

اشتغال زایی شرکت های فناوری اطلاعات در قانون بودجه تبیین شد

در این نشست محسن نادری منش، سرپرست سازمان فناوری اطلاعات ایران با ارائه کلیاتی در مورد برنامه اشتغال وزارت ارتباطات، بند الف تبصره 18 سال 1400 را موضوعی دانست که برای اولین بار در طول سنوات گذشته مورد تائید کارگروه ملی کارگروه تخصصی ملی در وزارت امور مالی و دارایی قرار گرفته است و نسبت به همکاری واحدهای صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت جذب حداکثری منابع تخصیص داده شده، اظهار امیدواری کرد.

شهره ناصری، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی فناوری اطلاعات هم از ایجاد سازو کارهای اجرایی برنامه مذکور در این معاونت اطلاع داد که پس از تدوین دستورالعمل ها و عقد قرارداد با مؤسسات عامل، شرکت ها می توانند به وسیله سامانه توان آفرین درخواست خود را ارسال نمایند.

در ادامه فرهاد سنجری فرد، مدیرکل دفتر همکاری های فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه با ذکر جزئیات بیشتر در این خصوص گفت: بند الف تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه مشتمل بر 6 زیربرنامه است که عبارتند از حمایت از اشتغال زایی شرکت های فاوا، حمایت از توسعه پلتفرم ها و عرضه نمایندگان روی پلتفرم، حمایت از آموزش و برگزاری رویداد، حمایت از عرضه محصولات سنتی بر بستر آنلاین، تسهیلات سرمایه در گردش و هم طرح های ویژه ملی.

وی اضافه کرد: در تمامی این برنامه ها، دولت از محل برنامه هدفمندی یارانه ها اقدام به ارائه 850 میلیارد تومان اعتبار کرده است که از این اندازه، بانک عامل هم موظف به ارائه حداقل 850 میلیارد تومان است که جمع اعتبار موجود معادل یک هزار و هفتصد میلیارد تومان برآورد شده است که با احتساب یکصد میلیارد تومان یاری فنی و بازرگانی جمعاً یک هزار و هشتصد میلیارد تومان تسهیلات در سطح کشور ارائه می دهیم.

وی، دارا بودن برش استانی را از ویژگی های اصلی این برنامه دانست و گفت: برش استانی که طی آن سهم هر استان از محل ایجاد اشتغال و تخصیص منابع معین شده است، این امکان را ایجاد می نماید تا هر استان بتواند راسا اقدام به آنالیز طرح ها نماید و متقاضی را به طور مستقیم به بانک عامل معرفی نماید. سود تسهیلات ارائه شده به شرکت ها به اندازه 10 درصد و دارای یک سال تنفس و 36 ماه بازپرداخت است و پیش بینی می گردد با توجه به سرانه هر اشتغال حدود 100 میلیون تومان از محل این برنامه به اندازه 17 هزار اشتغال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد گردد.

بر اساس این گزارش، نمایندگان تشکل های بخش خصوصی با هدف اجرای بهینه برنامه بند الف و و جذب بهتر منابع در این نشست حضور داشتند و به گفتگو و ارائه پیشنهاد پیرامون ابعاد برنامه مذکور جهت اجرای اثربخش آن پرداختند. نهادهای صنفی دعوت شده به جلسه اعلام آمادگی کردند تا ضمن استفاده از مجرای آنها برای اطلاع رسانی به اعضای زیرمجموعه، ظرفیت شرکت هایی که دارای توانمندی لازم برای استفاده از این تسهیلات هستند هم شناسایی گردد.

هم اکنون سامانه توان آفرین به نشانی https://tavanafarin.ito.gov.ir/ در حال ارائه خدمت به متقاضیان تسهیلات وجوه اداره شده و آماده سازی جهت ارائه وام برنامه اشتغالزایی است. به همین منظور متقاضیان می توانند پس از آماده سازی و تکمیل سامانه که متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد، در گام نخست جهت اخذ کد نوآفرین به سامانه https://irannoafarin.ir/ و سپس ثبت درخواست به سامانه توان آفرین مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اشتغال زایی شرکت های فناوری اطلاعات در قانون بودجه تبیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال زایی شرکت های فناوری اطلاعات در قانون بودجه تبیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید