حناچی: خالص سازی در دانشگاه ها نتیجه عکس می دهد

به گزارش وبلاگ دریا، پیروز حناچی در اعتماد نوشت: اخراج اساتید دانشگاهی در روندی مستمر ادامه دارد، قشری که در همه جوامع به عنوان سرمایه های نامشهود توسعه از آن ها نام برده می گردد. اساتیدی که اسامی آن ها در رسانه ها منتشر می گردد، همگی در زمره دوستداران ایران و حتی بعضی از آن ها ذیل زحمتکشان نظام قرار دارند؛ اما حتی اگر فرض کنیم که بعضی اساتید نظر مخالفی با قرائت رسمی هم داشته باشند، باید زمینه مناسب برای حضور و فعالیت آن ها فراهم گردد، چراکه دانشگاه ها محل ضرب آرا و بحث و گفتگو است.

حناچی: خالص سازی در دانشگاه ها نتیجه عکس می دهد

اگر نظرات موافق و مخالف وجود نداشته باشد و همه اساتید و دانشجویان در یک جهت فعالیت نمایند، اساسا رشد و پیشرفتی حاصل نمی گردد. این روند به خصوص درباره علوم انسانی شامل ادبیات، جامعه شناسی، علوم سیاسی، حقوق، الهیات و... مهم و حیاتی است. یاد می کنم از مرحوم شهید مرتضی مطهری زمانی که کتاب علل گرایش به مادی گری را می نوشت مانند یک انسان کمونیست، دیالکتیک و اعتقادات الحادی را شرح می داد و ابعاد گوناگون آن را تشریح و مانند انسانی محقق دلایل خود را در رد گزاره های مطرح شده بیان می کرد.

اگر همه در دانشگاه ها یک نوع فکر نمایند و یک نوع حرف بزنند دچار پژمردگی و مرگ می شوند. تحمل نظرات مختلف در دانشگاه ها نشان دهنده هوشمندی یک حاکمیت است. چهره هایی مانند آقای عارف هم درباره بعضی روند ها در دانشگاه های کشور موضوعاتی را بیان نموده و خواهان حفاظت از نخبگان شدند.

روند یک دست سازی در دانشگاه ها نتیجه عکس خواهد داد و به هیچ عنوان منتج به نتیجه موردنظر بعضی افراد و جریانات سیاسی نمی گردد. ضمن اینکه نتیجه مستقیم این نوع تصمیمات در تنزل کیفیت آموزش و پژوهش کشور موثر خواهد بود. نحله ها و تیپ های مختلف اساتید در رشته های مختلف اساسا باید با هم تفاوت داشته باشند. دقیقا مانند حوزه های علمیه که افراد و آیات عظام با هم بحث طلبگی دارند و گاهی اوقات نظراتی کاملا متفاوت و متضاد با هم دارند. این روندی پسندیده در محیط های علمی، حوزوی و دانشگاهی است و محروم کردن جامعه از آن در فضای توسعه کشور اثر نامناسب خواهد داشت.

منبع: فرارو

به "حناچی: خالص سازی در دانشگاه ها نتیجه عکس می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: خالص سازی در دانشگاه ها نتیجه عکس می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید