خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ دریا، پایگاه خبری نوروساینس گزارش داد، مطالعات مختلف تاثیر خواب با کیفیت و خوب شبانه را بر جنبه های مختلف سلامت روحی و فیزیکی ثابت نموده اند و نشان دادند نداشتن خواب کافی بسیاری از بیماری های متابولیک از جمله دیابت را تشدید می نماید و از طرفی با زوال شناختی و آلزایمر مرتبط است.

خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد

مطالعه تازه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن علاوه بر تایید موارد قبل و تاثیر سوء کم خوابی بر بدن نشان می دهد، خواب زیاد نیز می تواند بسیار مضر باشد.

در این مطالعه 100 فرد میانسال تا اواخر دهه 70 سالگی مورد آنالیز نهاده شدند. در این مطالعه 88 نفر هیچ نشانه ای از زوال عقل نداشتند و 12 نفر داری این نشانه ها بودند. از میان 12 نفر یک مورد علائم خفیف و 11 مورد علائم پیشرفته ای داشتند.

در این مطالعه از داوطلبان خواسته شد در طیف وسیعی از تست های شناختی و روانشناسی شرکت نمایند. میزان خواب با دستگاه EEG میزان گیری شد. این آزمایش ها سه سال پس از بار اول نیز تکرار شد. عوامل دیگر تاثیرگذار بر آلزایمر از قبیل سن، ژنتیک و شیوه زندگی نیز مورد آنالیز نهاده شد.

نتایج نشان می دهد تاثیر طول مدت خواب بر عملکرد شناختی به میزان تاثیر سن است. سن مهمترین فاکتور در ایجاد زوال شناختی است.

این مطالعه مانند مطالعات قبلی نشان می دهد کم خوابی به افزایش پروتئین بتا آمیلوئید در مغز منجر می گردد که عامل اصلی آلزایمر است. ولی آنچه که محققان را شگفت زده نموده این است که خواب بیش از 6.5 ساعت نیز می تواند با افزایش احتمال زوال شناختی در سالمندان مرتبط باشد. این در حالی است که قبلا توصیه شده بود سالمندان بین 7 تا 8 ساعت در طول شب بخوابند.

البته نمی توان با قطعیت گفت خواب بیش از 6.5 ساعت به زوال شناختی می انجامد و شاید عوامل دیگر نیز در این امر دخیل باشند. این مطالعه نیازمند آنالیز بیشتر است و بیش از گذشته بر خواب با کیفیت شبانه تاکید دارد.

بعضی از مهمترین فواید خواب کافی

خوابیدن تعداد سلول های مغز را افزایش می دهد

خوابیدن باعث می گردد امکان فراوری میلین به وسیله سلول های مغز افرایش یابد. میلین ترکیب نوعی فسفولیپید و پروتئین است که مانند عایق عمل می نماید و مانند غلافی در اطراف تمام سلول های عصبی قرار می گیرد. میلین برای عملکرد صحیح سلول های عصبی لازم است و کمبود آن به بروز بیماری های خطرناکی مانند ام اس منجر می گردد.

میلین کاربردهای مختلفی دارد؛ ولی یکی از مهمترین وظایف آن، تسریع در ارسال پیغام های عصبی است. خواب باعث افزایش تعداد سلول های عصبی و احیای سلول های قبلی می گردد.

خواب کافی سبب کاهش دردهای مزمن می گردد

مطالعات تازه نشان می دهد خواب کافی و باکیفیت یکی از مهمترین روش های کاهش درد است و به همین خاطر پزشکان در دوره نقاهت بیماری یا عمل جراحی، استراحت کامل را توصیه می نمایند.

خواب کافی قدرت استدلال و تفکر را افزایش می دهد

کیفیت خواب یکی از مهمترین فاکتورهای نحوه تفکر و استدلال منطقی است. توصیه شده است هنگام مواجهه با مسائل پیچیده که نیازمند اتخاذ راه چاره و تفکر است، استراحتی کوتاه داشته باشید و تاثیر فوق العاده آن را ببینید.

خواب کافی و با کیفیت التهاب بدن را کاهش می دهد

التهاب مهمترین دلیل بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت، آرتریت و پیری زودرس است. تحقیقات نشان می دهد سطح پروتئین التهابی در افرادی که در شب کمتر از 6 ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که خواب کامل دارند، بیشتر است. فشار خون ناشی از التهاب از دیگر مضرات اختلال خواب است.

خواب کافی سبب کاهش وزن و بیماری های متابولیک می گردد

بدن در حالت خواب کالری می سوزاند، کم خوابی یا اختلال خواب یکی از مهمترین دلایل چاقی و اضافه وزن است.

بعضی دیگر از خواص خواب با کیفیت عبارتند از :

خواب کافی نقش مهمی در درمان بیماری ام اس دارد

خواب کافی باعث تقویت حافظه می گردد و از بعضی اختلالات ژنتیکی جلوگیری می نماید.

خواب کافی و با کیفیت در دوران جوانی و میانسالی، مهمترین عامل تقویت حافظه در پیری است.

خواب کافی قدرت بدنی را افزایش می دهد

کم خوابی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر و سکته مغزی را چهار برابر افزایش می دهد.

بچه ها و نوجوانانی که خواب منظم و کافی ندارند، از نظر رفتاری ناهنجار می شوند. این بچه ها در مدرسه رفتار مناسبی ندارند و معمولا برای هم سن و سالان و اولیای مدرسه مشکل ایجاد می نمایند.

کم خوابی و خستگی مهمترین عامل مشاجره و اختلاف زوجین است.

خواب ناکافی سیستم یادگیری را مختل می نماید.

اختلال خواب سبب افزایش فشار خون و ضربان نامنظم قلب می گردد.

خواب آلودگی یکی از مهمترین علل تصادفات رانندگی است.

خواب ناکافی سبب مرگ زودرس می گردد.

اختلال خواب و خواب ناکافی مهمترین دلیل پیری پوست است.

اختلال خواب قابلیت قضاوت را از بین می برد.

کاهش حافظه، افسردگی، چاقی و دیابت نوع 2 بعضی از دیگر مضرات کم خوابی هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه The Conversation منتشر شده است.

منبع: ایرنا زندگی

به "خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب بیش از 6.5 ساعت در شب احتمال زوال شناختی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید