درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر خبرنگاران

به گزارش وبلاگ دریا، معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر، گفت: اگر اروپا علاقه مند به حفظ توافق و ادامه آن است، خواسته ایران که برطرف کامل تحریم ها در یک مرحله است را اجابت کند.

درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ دریا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب در گفت وگویی بعد از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در شهر وین با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) در جمع وبلاگ دریا گفت: این نشست معمولی کمیسیون مشترک بود که هر سه ماه یک بار برگزار می گردد. البته الان مصادف شده بود با شرایط جدیدی که به وجود آمده و فرصتی که برای بازگشت همه طرف ها به برجام پیش آمده است.

وی با ذکر این نکته که نشست اول را به صورت ویدئو کنفرانس در روز آدینه برگزار کردیم و این جلسه دوم بود، نشست امروز کمیسیون مشترک برجام را سازنده خواند و گفت: توافق کردیم دو گروه کاری تشکیل گردد در حوزه تحریم ها و هسته ای. این دو گروه کاری متشکل از همه اعضای کمیسیون مشترک یعنی کارشناسان ایرانی به اضافه کارشناسان کشور های 1+4، بدون حضور آمریکاست.

* آمریکا در هیچ جلسه ای که ایران حضور داشته باشد، نخواهد بود/ فهرستی از اقداماتی که باید صورت بگیرد و تحریم هایی که باید برطرف گردد، همه در یک مرحله خواهد بود

معاون وزیر خارجه توضیح داد: آمریکا در هیچ جلسه ای که ایران حضور داشته باشد، نخواهد بود و این سیاست قطعی ماست و هیچ تردیدی در این نیست و همه امور هم به همین ترتیب برنامه ریزی شده است. جلسات کارشناسی تشکیل می گردد و وظیفه آن ها این است که مجموعه اقداماتی که آمریکایی ها باید انجام دهند تا برطرف کامل تحریم ها در یک مرحله صورت بگیرد، را معین نمایند. فهرستی از اقداماتی که باید صورت بگیرد و تحریم هایی که باید برطرف گردد و این ها همه در یک مرحله خواهد بود.

* اصلا احتیاجی به سیاست های گام به گامی نداریم

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه این در کمیسیون مشترک پذیرفته شده است که بازگشت طرفین به صورت گام به گام نیست، گفت: اصلا احتیاجی به سیاست های گام به گامی نداریم. کاملا روشن است که آمریکایی ها در حوزه تحریم ها باید چه کار نمایند و کار هایی هم که ایران باید برای بازگشت به اجرای کامل انجام دهد، این ها هم معین است. هر دو مجموعه اقدامات در یک مرحله می تواند انجام گردد؛ البته ما مجموعه اقدامات خودمان را بعد از آنکه آمریکایی ها انجام دادند و راستی آزمایی کردیم، صورت خواهیم داد.

عراقچی توضیح داد: کار این دو گروه کاری این است که این مجموعه اقداماتی که دو طرف در یک مرحله باید انجام دهند معین و نهایی کند و بعد ما دوباره در کمیسیون مشترک ترتیب و توالی اقدامات و جزییات مربوط به زمانبندی آن ها را معین کنیم.

* ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم/ ما درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر

وی گفت: در همه این مراحل بین ما و کشور های 1+4 مذاکرات صورت می گیرد، ما هیچ مذاکراتی با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم. مذاکرات ما با 1+4 در قالب کمیسیون مشترک است.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: اینکه کشور های 1+4 این موارد را چگونه به طرف آمریکایی منتقل و با آن ها چگونه صحبت می نمایند که آن ها را به شرایط جمهوری اسلامی راضی نمایند، موضوعی است که به ما ارتباطی ندارد، از هر روشی می خواهند استفاده نمایند، در وین یا هر جای دیگر، این موضوع ما نیست. موضوع ما مذاکره با کشور های 1+4 است که این کار انجام شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی توضیح داد: حرکت گام به گام نداریم و در یک گام نهایی همه امور انجام می گردد و مذاکره ما در مورد گام نهایی است و مذاکره هم در حقیقت تبادل نظر های فنی و حقوقی است.

وی توضیح داد: ما درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر.

معاون وزیر خارجه اعلام کرد: ما فقط درباره اینکه بازگشت به برجام شامل چه اقداماتی باید باشد تبادل نظر های فنی، حقوقی و حرفه ای را در قالب این دو گروه کارشناسی انجام می دهیم.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه امیدواریم ظرف روز های آینده گروه های کارشناسی به نتایجی برسند، گفت: به صورت مرتب کار گروه ها را رصد خواهیم کرد. قرار است صبح آدینه کمیسیون مشترک کار این دو کارگروه را آنالیز کند، پیشرفت کار را ببینیم و اگر مسائل و موانعی است را ارزیابی کنیم.

* اگر ببینیم پیشرفتی وجود ندارد، به کار پایان خواهیم داد

عراقچی گفت: اگر ببینیم پیشرفتی وجود ندارد، به کار پایان خواهیم داد، حتی زودتر؛ اگر فردا ببینیم طرف های مقابل ما در کارگروه ها جدی نیستند. طبیعی است که اینجا نیامدیم وقت خودمان را تلف کنیم. عجله ای در این امر نداریم. زمانی مذاکرات را جلو می بریم که بدانیم در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران جلو می رود.

رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد: در دو سه روز آینده کار کارگروه های دوگانه را به صورت مرتب ارزیابی و گزارش های همکاران را می شنویم و اگر کار به سمت پیشرفت است، کارگروه ها ادامه خواهند داد و اگر پیشرفتی صورت نمی گیرد و طرف های مقابل جدیت نداشته باشند، طبیعی است که این فرایند ادامه نخواهد یافت.

* تا الان همه کشور های موجود در برجام 1+4 جدیت خود را اعلام نموده اند/ در مجموع فعلا در جهت درستی قرار گرفته

وی یادآور شد: تا الان همه کشور های موجود در برجام 1+4، سه کشور اروپایی و چین و روسیه جدیت خود را اعلام نموده و قصد خودشان را برای احیای مجدی برجام به صراحت اعلام نموده اند. برداشتی که ما از رفتارشان در جلسه کمیسیون مشترک و در جلسات دوجانبه ای که برگزار کردیم، این است که چنین اراده ای وجود دارد.

عراقچی افزود: قبل از جلسه امروز، جلسات جداگانه ای را با هیأت های چین و روسیه داشتیم. همیشه رایزنی های نزدیک با این دو کشور داشتیم و الان به این رایزنی ها ادامه می دهیم. الحمدالله مواضع ما در راستای خوبی با همدیگر قرار گرفته است و همکاری خوبی هم در جریان کمیسیون مشترک بین سه کشور صورت می گیرد.

وی اعلام کرد: با طرف های اروپایی صحبت داشتیم با آقای مورا هماهنگ نماینده برجام دو بار قبل از جلسه کمیسیون مشترک ملاقات کردم و تنظیمات اجرایی و ترتیبات کار را با هم معین کردیم.

معاون وزیر خارجه گفت: در مجموع فعلا در جهت درستی قرار گرفته، ولی ادامه این جهت بستگی به رفتار، جدیت و حسن نیت طرف مقابل دارد. به محض اینکه احساس کنیم چنین حسن نیت و جدیتی وجود ندارد، طبیعی است که به این جهت ادامه نخواهیم داد و هیچ عجله و شتابی هم نداریم.

عراقچی همچنین در گفت وگویی با پرس تی وی دستیابی به هرگونه توافق در مورد آزادسازی یک میلیارد دلار از پول ایران در ازای توقف غنی سازی 20 درصد را رد کرد.

* اگر اروپا علاقه مند به حفظ برجام و ادامه آن است خواسته ایران که برطرف کامل تحریم ها در یک مرحله است را اجابت کند

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه همچنین گفت: بحث همراهی و امیدوار بودن به این کشور یا آن کشور هم نیست. ما فقط به خودمان امیدوار هستیم و به خودمان اتکا می کنیم. سیاست های ما کاملا روشن است، برنامه هسته ای ما و پیشرفت های انجام شده، کاملا روشن است.

معاون وزیر خارجه توضیح داد: اگر طرف های مقابل ما چه اروپایی ها و چه آمریکایی ها و چه دیگران علاقه مند هستند برجام مجددا به یک توافق معتبر تبدیل گردد باید خواسته های جمهوری اسلامی را تامین و نظر ما را جلب نمایند، در غیر این صورت اتفاقی نخواهد افتاد.

وی گفت: اروپا باید تصمیم خودش را بگیرد، اگر اروپا علاقه مند به حفظ برجام و ادامه آن است، به صورت طبیعی باید خواسته ایران که برطرف کامل تحریم ها در یک مرحله است را اجابت کند، حالا با آمریکایی ها چگونه صحبت می نمایند، امری است که به خودشان مربوط است.

عراقچی افزود: ما به هیچ کسی متکی نیستیم، چه آمریکایی ها و چه اروپایی ها، ما فقط به خداوند متعال متکی هستیم و مردم خودمان.

* در مذاکرات فعلی ما فقط بحث نحوه اجرای تعهدات در برجام است

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه همچنین در اظهارات دیگری مطرح کرد: تبادل نظر هایی که الان صورت می گیرد گفت وگوی فنی و حقوقی در مورد نحوه اجرای برجام توسط آمریکا و بعد توسط ایران. حتی درباره خود برجام مذاکره ای صورت نمی گیرد چه برسد به مذاکرات فرابرجامی.

وی افزود: اینکه 1+4، اروپایی ها و آمریکایی ها در ذهن خودشان امیالی دارند و در آینده دوست دارند تبادل نظر هایی دیگری صورت بگیرد، اصلا به ما ربطی ندارد. موضوع جمهوری اسلامی ایران کاملا معین است. هیچ گفت وگویی با این ها در موضوعات دیگر اصلا ندارد.

عراقچی توضیح داد: در مذاکرات فعلی ما فقط بحث نحوه اجرای تعهدات در برجام است. حتی خود برجام نیز نیازی به مذاکره ندارد، چون مذاکره آن قبلا انجام شده و تمام شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به تشکیل گروه های کارشناسی و نشست روز آدینه کمیسیون مشترک برجام گفت: اگر پیشرفتی حاصل شده باشد ادامه می دهیم و اگر ببینیم این ها در مذاکره فقط وقت تلف می نمایند یا اهداف دیگری دارند طبیعی است تبادل نظر ها را در همین سطح هم متوقف خواهیم کرد.

وی گفت: در اجرای تعهدات هم بحث گام به گام اصلا نداریم، همه مجموعه اقداماتی که باید صورت بگیرد در یک گام که اسم آن را شرایط نهایی گذاشته ایم، در آنجا صورت خواهد گرفت و در یک مرحله انجام می گردد. نه گام به گام داریم و نه مذاکره مستقیم نه مذاکراتی فراتر از برجام.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که اینکه اروپایی ها می توانند آمریکا را مجاب نمایند به برجام بازگردد و تحریم های خود را لغو کند؟ گفت: نمی دانم، باید ببینیم که آیا قادر خواهند بود یا نخواهد بود. اگر توانستند ما هم راستی آزمایی می کنیم و برمی گردیم و اگر نتوانستند که همین شرایط فعلی است، ما نه اصراری داریم و نه عجله ای داریم و نه شتابی در این زمینه خواهیم کرد.

وی افزود: منتظر می مانیم، اروپایی ها و چین و روسیه در مجموعه خود آیا می توانند این کار را انجام دهند یا نمی توانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره برجام هیچ مذاکره ای نداریم، چه برسد به فرابرجام و موضوعات دیگر خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید