روستای هرانده فیروز کوه

به گزارش وبلاگ دریا، غار بورنیک چکنده هایی مانند غار علیصدر دارد. به رنگ نخودی که یکی از ویژگی های شاخص آن است. جنس آن آهکی است و از سه تالار بزرگ تشکیل شده که در انتهای آن ها خفاش های کوچک و بزرگ زندگی می کنند.

روستای هرانده فیروز کوه

یادم است وقتی بچه بودم همین که هوا رو به سردی می رفت، پدر جان ما را برای تفریح به فیروزکوه، پلور و آبعلی می برد. مادر بزرگ هم که مسافر امام زاده هاشم بود. گفتم بد نیست امروز همراه صفحه گردشگری مان سری به یکی از دیدنی های جاده هراز، فیروزکوه بزنیم. می رویم به یکی از روستاهای کوچک آن اما جذاب. روستای هرانده و غار بورنیک آن را هم خواهیم دید با وبلاگ دریا بمانید.

روستای هرانده

ییلاق بسیار زیبایی به نام هرانده در 120 کیلومتری شمال شرق تهران، قرار گرفته که زیبایی اش در این فصل دو چندان می گردد. سیب های سرخ باغ های روستا هرانده -که اتفاقاً همه جایش هم باغ سیب است- زیبایی خاصی را به گردشگران و مسافران سَرد گرد هدیه می دهد. به آن ها که برخی شان برای دیدن امامزاده کوچکی به نام یحیی آمده اند و دوربین به دست از همه جا عکس می گیرند.

گفته می گردد غار بورنیک که در روستای هرانده واقع شده است، مکان سکونت انسان های اولیه بوده است.

رودخانه نمرود هم در آنجا جریان دارد که جریانش شما را به غاری که هزاران سال پیش مکانی امن برای زندگی انسان های اولیه بوده است، می رساند. غار بورنیک در جنوب روستا واقع شده است و تقریباً نه تنها پاییز بلکه در تمام فصول سال مملو از گردشگر است. درختچه های زالزالک وحشی و زرشک های سیاه کوهی هم آنجا هست که گاهی سوژه خوبی برای عکاسان می گردد.

روستای هرانده فیروزکوه کجاست ؟

آدرس: تهران، فیروزکوه، روستای هرانده

خودروی شخصی: باید به اتوبان بابایی- شرق وارد شوید و تا آزاد راه جدید تهران- پردیس ادامه دهید. بین رودهن و بومهن وارد جاده فیروزکوه شده و 12 کیلومتر مانده به آن، تابلوی فرعی روستای هرانده را می بینید. از اول جاده تا انتهای روستا حدود 1 کیلومتر راه پیش روی تان است.

وسایل نقلیه عمومی: به ترمینال شرق تهران بروید. مینی بوس های فیروزکوه شما را سر جاده هرانده می برد و می توانید از آنجا تا هرانده را پیاده بروید.

دیدنی های روستای هرانده

 • گشت و گذار در روستا

  آن میدان، خیابانی که آنجا وجود دارد و کوچه باغ های بی نظیر این روستا با آن درختان سیب قرمز تماشایی شان می تواند بهترین گشت و گذار را برایتان به ارمغان بیاورد و خاطرات خوشی را باقی بگذارد.

  در جهت پیاده روی تان حتماً تورهای زیادی را خواهید دید که در این فصل برای دیدن روستای هرانده به فیروزکوه روانه می شوند. اتفاقاً غاربورنیک حیرت انگیز هم انتهای همین جهت واقع شده است. که می توانید در ادامه مطلب راجع به آن بیشتر بدانید.

 • بناهای تاریخی روستای هرانده

  امامزاده یحیی

  یک برج استوانه ای شکل در قسمت جنوبی روستا واقع شده است از سنگ، گچ و ساروج ساخته شده و دَری سبز رنگ دارد. بقعه امام زاده یحیی است. به قرون 6 و 7 هجری قمری باز می گردد. داخل آن 8 قبر وجود دارد که متعلق به نزدیکان امامزاده است. کتیبه ای با خط کوفی هم داخل آن کشف شده که مربوط به دوره ایلخانی است.

  تپه باستانی شیر دره

  در جنوب شرقی روستا تپه ای است با خاک قرمز. با حفاری های غیر مجازی که در آن صورت گرفته، تعدادی سفال و بقایای ابزار آلات دفن مردگان هم کشف شده است. در بخش شمال غربی آن بقایای یک برج دیدبانی که برای محافظت از منطقه ساخته شده بوده، وجود دارد که قدمت آن به حدود دوره اسلامی بر می گردد .

 • غار بورنیک

  این غار طولانی ترین غار استان تهران است. در شمال شرقی روستا واقع شده در دشتی پهناور. پوشش گیاهی متنوعی دارد و به آن دشت بورنیک می گویند. از روستا تا غار بورنیک حدود 2 ساعت پیاده روی دارید. دهانه غار بزرگ و مثلثی شکل است. با ارتفاع 8 متر که به نظر می رسد هزاران سال پیش مکان سکونت انسان های اولیه بوده است. 148 پله در دهانه آن وجود دارد و طول غار را حدود 3500 متر تخمین زده اند. در سال 1381 هم در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

  زیبایی های طبیعی درون غار مانند چکنده های غار علیصدر است. به رنگ نخودی که یکی از ویژگی های شاخص آن است. جنس آن آهکی است و از سه تالار بزرگ تشکیل شده که در انتهای آن ها خفاش های کوچک و بزرگ زندگی می کنند.

 • پیاده روی از هرانده تا خمده

  بیشتر گردشگران که به این روستا می آیند، جهت پیاده روی بین دو روستای هرانده تا خمده را انتخاب می کنند. یعنی وارد هرانده می شوند، به سمت غار بورنیک رفته و بعد راه را به سمت روستای خمده پیش می گیرند. جهت بسیار زیبایی که از درختان چنار و رودخانه گرفته تا میوه های ریز و درشت در آن دیده می گردد.

  رفتن به غار بورنیک در زمستان برای غارنوردان و کوهنوردان بسیار لذت بخش است. اما خوب است اگر حرفه ای نیستید از خیر این کار بگذرید.

منبع: پیام دلتا

به "روستای هرانده فیروز کوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای هرانده فیروز کوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید