طرح سوال از رئیس جمهور در اعتراض به آشفتگی بازار به حد نصاب رسید

به گزارش وبلاگ دریا، در اعتراض به شرایط آشفتگی بازار امروز طرح سوال از رئیس جمهور امضاء و به حد نصاب رسید.

طرح سوال از رئیس جمهور در اعتراض به آشفتگی بازار به حد نصاب رسید

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ دریا، طرح سؤال از رئیس جمهور در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس به جریان افتاد.

امضا های این طرح به مرز 120 رسیده و البته همچنان رو به افزایش است.

این طرح در اعتراض به شرایط آشفتگی بازار به حد نصاب رسید.

از جمله محور های طرح سؤال از رئیس جمهور موضوع نوسانات در بازار مسکن و همچنین افزایش قیمت اقلام ضروری مورد نیاز مردم است.

موضوع افزایش قیمت در بازار سکه و ارز و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد نیز محور دیگر طرح سؤال از رئیس جمهور است.

بر اساس اصل 88 قانون اساسی، در هر موردی که حداقل یک چهارم کل کنندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور و یا هر یک از کنندگان از وزیر مسئول در باره یکی از وظایف آنان سوال کنند، رئیس جمهور یا وزیر مربوطه موظف است در مجلس حاضر شده و به سؤال جواب دهد.

شایان ذکر است ارائه پاسخ نباید در مورد رئیس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تاخیر افتد مگر اینکه عذر موجهی وجود داشته باشد و مجلس آن را بپذیرد.

برابر این اصل رئیس جمهور اختیاری در پاسخ دادن یا ندادن به سوال کنندگان ندارد بلکه موظف است به سؤال آن ها پاسخ دهد چرا که اگر رئیس جمهور سوال کنندگان مجلس را بدون پاسخ گذارد مجلس ممکن است سراغ اصل 89 قانون اساسی رفته و استیضاح رئیس جمهور را در دستور قرار دهد که این امر تبعات زیانباری برای وی خواهد داشت.

از سوی دیگر رئیس جمهور برای پاسخ دادن به سؤالات کنندگان باید به محل مجلس شورای اسلامی بیاید و احیانا تقریر و ارسال پاسخ به مجلس کافی و مجاز نیست بلکه شخصا باید در مجلس برای پاسخگویی حاضر شود.

همچنین رئیس جمهور در مقابل تکالیف فوق حق دارد تا یک ماه برای پاسخ به سؤالات و حضور در مجلس تأخیر کند به عبارت دیگر وی می تواند از مهلت یک ماهه ای که اصل 88 برای او در نظر گرفته استفاده کند.

گفتنی است رئیس جمهور فقط در صورتی می تواند بیش از یک ماه از ارائه پاسخ و حضور در مجلس امتناع کند که عذر موجهی داشته باشد و موجه بودن آن را نیز مجلس تشخیص می دهد که اگر غیر موجه باشد به سمت استیضاح خواهد رفت.

برابر ماده 212 قانون آیین نامه داخلی مجلس که در فصل نظارت آن آمده؛ در صورتی که حد اقل یک چهارم کل کنندگان بخواهند در باره یکی از وظایف رئیس جمهوری سؤال کنند باید سؤال خود را به طور صریح، روشن و مختصر و همگی با امضا در اختیار رئیس مجلس قرار دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "طرح سوال از رئیس جمهور در اعتراض به آشفتگی بازار به حد نصاب رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سوال از رئیس جمهور در اعتراض به آشفتگی بازار به حد نصاب رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید