عرضه بلوک 60.72 درصدی هپکو در فرابورس

به گزارش وبلاگ دریا، سازمان خصوصی سازی در نظر دارد 60.72 درصدی سهام شرکت هپکو را به صورت نقد و اقساط در فرابورس عرضه کند.

عرضه بلوک 60.72 درصدی هپکو در فرابورس

به گزارش ، به نقل از سازمان خصوصی سازی، به استناد قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه، سازمان خصوصی سازی در نظر دارد 60.72 درصدی سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین - هپکو را با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاریها به صورت نقد و اقساط در فرابورس عرضه کند.

این بلوک 60.72 درصدی به صورت 15 درصد نقد و بقیه اقساط 6 ساله با فاصله هر قسط شش ماه و نیز به ارزش کل پایه 14 هزار و 865 میلیارد و 102 میلیون و 422 هزار و 528 ریال روی میز فروش خواهد رفت.

زمان عرضه بلوک 60.72 درصدی شرکت تولید تجهیزات سنگین - هپکو مطابق اطلاعیه فرابورس ایران اعلام خواهد شد.

هپکو دولتی شد

8 ویژگی خریدار

همچنین موارد مهم و قابل توجه متقاضیان در آگهی واگذاری این شرکت بدین توضیح اعلام شده است:

1- خریدار در صورت احراز شرایط مقرر در شیوه نامه تشویق بخش خصوصی و تعاونی از مزایای این شیوه نامه به توضیح زیر برخوردار خواهد بود:

الف) افزایش سقف کل زمانی و مجموع تعداد اقساط برای خریداران بخش خصوصی تا میزان یک سوم و برای خریداران بخش تعاونی تا میزان دو پنجم جمع مدت و تعداد اقساط مصوب.

ب) بازپرداخت پلکانی اقساط با شیب 10% رشد سالانه برای خریداران بخش های خصوصی و تعاونی، به مأخذ 100 برای رقم میانه دوره اقساط.

ج) سود فروش اقساطی تا میزان 3% پایین تر از سایر خریداران برای خریداران بخش خصوصی و 6/3% پایین تر برای خریداران بخش تعاونی.

2- سهام قابل واگذاری معادل 72/60 درصد، شامل 02/59 درصد سهام قابل معامله و 7/1 درصد سهام در وثیقه بانک ملی ایران می باشد. در زمان واگذاری 02/59 درصد از طریق سامانه معاملات فرابورس به خریدار منتقل خواهد شد. لیکن قرارداد نسبت به کل سهام قابل واگذاری (72/60 درصد) منعقد و خریدار متعهد به پرداخت اقساط آن مطابق قرارداد خواهد بود. پس از تسویه وام دریافتی از بانک ملی ایران توسط شرکت و با موافقت آن بانک، انتقال سهام در وثیقه بانک (7/1 درصد) به قیمت سهام مورد معامله و با رعایت ترتیبات قانونی مربوطه صورت خواهد گرفت. در صورت عدم تسویه وام، بانک ملی در اجرای مفاد قرارداد تسهیلات مربوطه نسبت به فروش سهام در وثیقه اقدام خواهد نمود. جزئیات نحوه واگذاری به توضیح فوق در اطلاعیه عرضه منتشر شده توسط شرکت فرابورس اعلام خواهد شد.

3- با توجه به اینکه انجام حسابرسی های ویژه مربوط به خریداران قبلی در حال انجام است، چنانچه انجام آن حسابرسی ها و یا آرا مراجع قضائی به افزایش هر نوع دارایی که در صورت های مالی زمان این عرضه منعکس نشده باشد منتج شود، خریدار مکلف است ارزش روز آن دارایی ها را با قیمت کارشناسی به سازمان بپردازد.

نحوه بررسی صلاحیت متقاضیان خرید بلوک 60.72 درصدی شرکت تولید تجهیزات سنگین - هپکو هم به توضیح زیر است:

1- طبق مصوبه هیأت واگذاری عرضه سهام این شرکت با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاریها مندرج در سایت سازمان خصوصی سازی صورت خواهد گرفت. بر اساس مفاد این دستورالعمل صلاحیت های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد بررسی قرار گرفته و صرفاً اشخاص واجد شرایط امکان رقابت در روز عرضه را خواهند داشت.

2- با توجه به عرضه این سهام از طریق شرکت فرابورس ایران و مطابق مفاد دستورالعمل مذکور، شاخص های مربوط به صلاحیت های فنی و مدیریتی متقاضیان (به عنوان بخشی از شاخص های تخصصی) توسط کارگروه بررسی صلاحیت موضوع این دستورالعمل مورد بررسی قرار گرفته و شاخص های مربوط به تمکن مالی و نیز شاخص های عمومی متقاضیان مطابق مفاد ماده (2) ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

3- متقاضیان می بایست علاوه بر واریز معادل 10% ارزش پایه سهام قابل واگذاری به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، معادل 1 درصد ارزش پایه سهام قابل واگذاری (به مبلغ 148.651.024.226 ریال) را به عنوان سپرده به صورت نقد یا ضمانت بانکی معتبر حسب مورد به حساب سازمان خصوصی سازی واریز و یا به آن تحویل نمایند. در صورت انصراف هر یک از متقاضیان تأیید صلاحیت شده از حضور در رقابت، سپرده نقدی واریز شده و یا ضمانت نامه بانکیارائه شده به سازمان خصوصی سازی (معادل یک درصد مذکور) به نفع دولت ضبط خواهد شد. لازم به توضیح است در صورت عدم واریز و یا تحویل ضمانتنامه، صلاحیت متقاضی مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

4- به منظور بررسی صلاحیت فنی و مدیریتی متقاضیان می بایست علاوه بر ارائه درخواست خرید و مدارک لازم و نیز ارائه تضامین مربوط به حضور در رقابت طی زمان و چارچوب مقرر در ضوابط و مقررات عرضه های عمده در فرابورس، مستندات قابل ارائه خود مربوط به بررسی صلاحیت فنی و مدیریتی را به توضیح جدول شماره (1) مندرج در آگهی تکمیلی مندرج در سایت این سازمان و حداکثر تا 6 روز کاری قبل از عرضه به سازمان خصوصی سازی تحویل دهند.

5- سپرده متقاضیان رد صلاحیت شده پس از اعلام نتیجه، قابل استرداد خواهد بود.

6- چنانچه در هر مرحله از فرایند واگذاری و تا زمان ابلاغ قرارداد واگذاری مواردی دایر بر عدم احراز صلاحیت متقاضی کشف شود، سازمان می تواند نسبت به لغو واگذاری به این خریدار اقدام نماید.

7- برنامه یا طرح توجیهی ارائه شده از سوی متقاضیان جزو لاینفک قرارداد واگذاری بوده و به عنوان تعهدات قراردادی خریدار منظور و توسط سازمان خصوصی سازی مورد نظارت قرار می گیرد.

8- متقاضی خرید متعهد می شود در انتصاب مدیران شرکت واگذار شده شاخصز های صلاحیت عمومی موضوع دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاریها را به توضیح جدول شماره (2) مندرج در آگهی تکمیلی مندرج در سایت این سازمان رعایت نماید. این موضوع در قرارداد واگذاری درج خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عرضه بلوک 60.72 درصدی هپکو در فرابورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه بلوک 60.72 درصدی هپکو در فرابورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید