قدیمی ترین قطع عضو دنیا در اسکلت 31000 ساله کشف شد

به گزارش وبلاگ دریا، اسکلت 31000 ساله یک فرد جوان که در غاری در اندونزی یافت شده و که پنجه پای چپ و بخشی از ساق پای چپ را ندارد، قدیمی ترین شاهد شناخته شده از قطع عضو را نشان می دهد.

قدیمی ترین قطع عضو دنیا در اسکلت 31000 ساله کشف شد

به گزارش وبلاگ دریا به نقل از آسوشیتدپرس دانشمندان می گویند این قطع عضو هنگامی صورت گرفته است که این شخص کودک بوده است و این بیمار برای سال ها پس از قطع عضو به زندگی ادامه داده است.

دانشمندانی که یافته های آنالیز شان دراین مورد را در ژورنال علمی Nature منتشر نموده اند، این جراحی پیش از تاریخ می تواند نشان دهد که انسان ها بسیار زودتر از آنچه تصور می رفت، به پیشرفت های پزشکی رسیده بودند.

تیم مالونی، باستان شناس در دانشگاه گریفیث در استرالیا و سرپرست این پژوهش می گوید پژوهشگران در حال کاوش در غاری در بورنئوی اندونزی در یک منطقه جنگل بارانی بودند که به خاطر داشتن بعضی از قدیمی ترین نمونه های هنر سنگ مشهور است که به این قبر برخوردند.

عنوان

به گفته مالونی، گرچه اغلب بخش های اسکلت یافت شده سالم بود، پنچه پای چپ و بخش پایینی ساق پای چپ او وجود نداشت. پژوهشگران پس از معاینه جنازه به این نتیجه رسیدند که استخوان های پا نه پس از مرگ فرد از قبر خارج شده نه به دلیل حادثه ای از دست رفته است، بلکه این استخوان ها با دقت بریده شده اند.

به جامانده استخوان ساق پا یک برش اریب تمیز را نشان می داد که بهبود یافته بود. هیچ نشانه ای از عفونت وجود نداشت که در صورتی این کودک بوسیله حیوانی مانند تمساح گاز گرفته شده بود، انتظارش می رفت. بعلاوه نشانه هایی از شکستگی فشاری که در صورت ضربه خوردن به استخوان ساق در یک حادثه انتظارش می رود، دیده نمی شد.

به گفته پژوهشگران به نظر می رسید این فرد برای شش تا 9 سال پس از این از دست دادن عضوش زندگی نموده ست و نهایتا در دوران جوانی به دلیل بیماری نامعلومی درگذشته است.

این دانشمندان نتیجه گیری می نمایند که شواهد نشان می دهند که این آذوقه جویان پیش تاریخی آنقدر از پزشکی می دانستند که این جراحی را بدون از دست رفتن مرگبار خون یا عفونت انجام دهند. پژوهشگران نمی دانند چه نوع ابزاری برای قطع پای این فرد به کار رفته یا چگونه از عفونت جلوگیری شده است- اما حدس می زنند که یک ابزار سنگی تیز برای این کار استفاده اشت و اشاره می نمایند که این منطقه حیات گیاهی غنی دارد که دارای خواص دارویی هستند.

مالونی در یک کنفرانس خبری گفت که این جراحی تاریخ دانش پزشکی انسان و تحولات آن را بازنویسی می نماید.

پیش از این کشف، قدیمی ترین نمونه قطع عضو در یک کشاورز فرانسوی مربوط به 7000 سال پیش دیده شده بود که بخشی از ساعدش قطع شده بود. تصور دانشمندان این بوده است که شیوه های پزشکی پیشرفته حدود 10000 سال پیش هنگامی که انسان ها به صورت جوامع کشاورزی یکجانشین شده اند، ایجاد شده اند.

اما این آنالیز به شواهد فزاینده ای افزوده می گردد که نشان می دهند انسان ها مراقبت از سلامت یکدیگر را خیلی زودتر در تاریخ شروع نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "قدیمی ترین قطع عضو دنیا در اسکلت 31000 ساله کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین قطع عضو دنیا در اسکلت 31000 ساله کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید