منفی بودن تست کرونا نشانه سلامت نیست

به گزارش وبلاگ دریا، بعضی افراد پس از منفی بودن نتیجه آزمایش کرونایشان خیالشان راحت می گردد و به گمان این که دیگر ناقل بیماری نیستند با خیال راحت به دیدن دوست و فامیل می فرایند. این سؤال در اینجا پیش می آید که آیا نتیجه منفی تست کرونا نشانه سلامت است؟

منفی بودن تست کرونا نشانه سلامت نیست

به گزارش وبلاگ دریا، ایرنا به نقل از آتلانتیک نوشت: یکی از ابهاماتی که در حال حاضر وجود دارد این است که ما دقیقاً نمی دانیم تست کرونا در خصوص افرادی که نشانه ای ندارند آیا جواب می دهد یا نه. همین مسئله برای محققان ابهام زیادی به وجود آورده است.

تست کرونا ممکن است نتواند مقدار کمی از ویروس را نشان دهد. در این حالت فرد ممکن است سالم باشد و بدون علائم تست بدهد، تست او هم منفی گردد اما مقدار بسیار کمی از ویروس در بدن او موجود باشد که در حال تکثیر است اما مقدارش به آن حدی نرسیده که در آزمایش دیده گردد.

به دلیل وجود این شک و تردیدها باید با احتیاط بیشتری درباره مهمانی رفتن، جشن دریافت و درمجموع حضور در جاهای شلوغ عمل کنیم. به همین دلیل است که کارشناسان می گویند نتیجه منفی تست کرونا به ما مجوز نمی دهد که مثل روزهای پیش از شیوع ویروس کرونا رفتار کنیم. این آزمایش فقط می تواند احساس بهتری به ما بدهد که هنوز مبتلا نشده ایم.

  • جواب منفی جواب قطعی نیست

درک غلط از معنای منفی بودن آزمایش می تواند فاجعه بار باشد. یک مطالعه در چین نشان می دهد 44 درصد از ابتلاها ناشی از موارد بدون علامت است یعنی افراد بدون علامت عامل انتقال بیماری هستند. به همین علت فقط جداسازی افرادی که احساس بیماری دارند کفایت نمی کند، چراکه بخش بزرگی از انتقال بیماری در مرحله پیش از بروز علائم بیماری صورت می گیرد و جداسازی افراد دارای علامت به تنهایی نمی تواند زنجیره ابتلا را مدیریت کند.

بعد از این که ویروس وارد بدن شد بین 2 تا 14 روز طول می کشد تا علائم خود را بروز دهد. متوسط زمان بروز علائم بیماری 6 روز است به همین دلیل توصیه می گردد اگر با کسی که مبتلاست ارتباط داشته اید پس از 4 روز از زمان تماس با فرد مبتلا آزمایش بدهید. اگر بلافاصله آزمایش بدهید، ممکن است نتیجه تست منفی باشد در حالی که ویروس در بدن شما هست و در حال تکثیر است اما به اندازه ای نرسیده که در آزمایش پیدا گردد.

آزمایش کرونا همواره یک منفی کاذب را به همراه دارد. منفی کاذب یعنی این که فرد مبتلا شده است، اما آزمایش آن را نشان نمی دهد. منفی کاذب در روز اول ابتلا 100 درصد است یعنی اگر در همان روزی که با فرد مبتلا تماس داشته اید آزمایش بدهید جواب آن قطعاً منفی است. منفی کاذب در روز پنجم 38 درصد است یعنی بعد از 5 روز از ابتلا باز هم 38 درصد محتمل است که تست فرد مبتلا منفی گردد. بعد از 8 روز احتمال خطای آزمایش به 20 درصد می رسد که باز هم درصد بالایی است.

  • رعایت نکات بهداشتی؛ مطمئن ترین راه

همه این نتایج به ما می گویند که فاصله اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی همچنان بهترین راهی است که برای متوقف کردن زنجیره ابتلا در اختیار داریم.

سازمان غذا و دارو در خصوص آزمایش کرونا هشدار داد نتیجه منفی آزمایش به معنای مبتلا نبودن به ویروس نیست. صرف نمونه گیری و آزمایش دریافت از افراد یک اداره، مدرسه یا هر چیزی شبیه به آن یکی از راه هایی است که از نظر روانی شاید احساس خوبی به افراد بدهد، اما لزوماً آن ها را در مقابل ویروس امن نمی کند. در تفسیر نتیجه منفی آزمایش نباید فقط به برگه آزمایش اکتفا کرد. عواملی از قبیل سابقه بیماری ، در معرض و یا در تماس بودن با افراد مبتلا و علائم بالینی فرد را باید در نظر گرفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "منفی بودن تست کرونا نشانه سلامت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منفی بودن تست کرونا نشانه سلامت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید