مهلت ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ساعت 12 امشب

به گزارش وبلاگ دریا، مهلت ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در شهرهایی که از 28 مهرماه بازگشایی شده بود ساعت 24 امروز 15 دی ماه به سرانجام می رسد اما امکان ثبت نام در سایر شهرها که به مرور اضافه شدند از زمان شروع نام نویسی دو ماه فرصت وجود دارد.

مهلت ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ساعت 12 امشب

به گزارش وبلاگ دریا، از 28 مهرماه تا 14 دی ماه در مرحله اول ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن 2 میلیون و 421 هزار و 171 نفر در سامانه این طرح به نشانی saman.mrud.ir ثبت نام کردند. فرصت ثبت نام برای آن گروه از متقاضیانی که از 28 مهرماه 1400 ثبت نامشان آغاز شد و در محدوده 520 شهر مرحله اول قرار داشتند ساعت 24 امروز 15 دی ماه 1400 به خاتمه می رسد. این خبر را پروانه اصلانی ـ مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ـ به وبلاگ دریا اعلام نمود و گفت: متقاضیان سایر شهرها که به مرور اضافه شدند از بازه زمانی آغاز ثبت نام به مدت دو ماه فرصت دارند.

بر اساس این گزارش، در مرحله اول ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در 28 مهرماه 520 شهر برای نام نویسی متقاضیان خانه اولی معرفی گردید. در ادامه به مرور با تامین زمین، تعداد شهرهای مجاز به 726 شهر افزایش یافت. متقاضیان در شهرهایی که به مرور به طرح نهضت ملی مسکن اضافه شده اند به مدت دو ماه مهلت دارند که در سامانه ثبت نام نمایند. به طور مثال ممکن است متقاضیان بعضی از شهرها 40 روز فرصت ثبت نام داشته باشند و ممکن است برای بعضی شهرها 20 روز باشد که این زمان برای هر شهر متفاوت خواهد بود و در سامانه اعلام شده است.

در 674 شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن آغاز نشده اما بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی، بازگشایی دیگر شهرها در دستور کار قرار گرفته که طی دو مکاتبه در 29 آبان و 27 آذر سال جاری نیازهای مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است. به محض تأمین این موارد آمادگی ثبت­ نام در تمام شهرها وجود دارد.

امکان ثبت نام مجردها تا خاتمه دی ماه فراهم می گردد

دستورالعمل ها و آنالیز های حقوقی ثبت نام از افراد مجرد آماده شده که مباحث آن در مجموعه وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است. محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه وشهرسازی ـ در این خصوص گفته بود: باید تاییدیه نهایی را بگیریم و انشاءالله تا قبل از خاتمه دی ماه امکان ثبت نام از افراد مجرد را فراهم می کنیم.

در حال حاضر ثبت نام بانوان مجرد بالای 35 سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای 45 سال در سامانه میسر است. پس از ابلاغ دستورالعمل، افراد مجرد می­ توانند ثبت ­نام نمایند اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.

آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران 150 میلیون تومان

وزیر راه و شهرسازی چند روز قبل گفت: هنوز به طور دقیق مبلغ آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن معین نشده اما فکر می کنم متقاضیان شهر تهران اگر 150 میلیون تومان بیاورند می توانند در این طرح صاحب خانه شوند.

رستم قاسمی هم چنین درباره مبلغ اقساط این طرح گفت: کسانی که امروز ثبت نام می نمایند قسطشان دو سال پس از تحویل واحد آغاز می گردد. یعنی دو سال آینده مبلغ 4 یا 5 میلیون تومان یا هر عدد دیگری که هنوز معین نشده اقساط بالایی نخواهد بود. امروز اگر یک نفر این وام 18 درصد را دریافت کند و به طور مثال 5 میلیون تومان بپردازد با توجه به تورم کشور ما تا 15 سال آینده پرداخت اقساط 10 میلیون تومان رقم قابل توجهی نیست. ضمن اینکه کاری می کنیم تا متقاضیان، اقساط را پلکانی پرداخت نمایند. ممکن است کسی که در حال حاضر 450 میلیون تومان دریافت می نماید در 20 سال آینده 1.5 میلیارد تومان پس بدهد ولی اقساط حتما پلکانی خواهد بود.

اصلاح استعلام های چهارگانه (سابقه سکونت، سابقه مالکیت، فرم ج و تاهل)

بر اساس اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن مصوب 24 آبان سال جاری هیئت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 22 بهمن 1357 از هیچیک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس مقدار تقاضای میانه هر استان در سامانه درخواست مسکن و بر اساس شاخص­هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، مقدار عایدی و تعداد افراد خانوار انجام می­ گردد. بهره­ مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف معین می­گردد. موضوع این بند ظرف شش ماه پس از تصویب این آیین­ نامه به وسیله وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می­ گردد.

بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی بر اساس شاخص های معین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

درخصوص ثبت نام از افراد مجرد، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در جلسه شورای عالی مسکن مورخ 25 آبان سال جاری، دستورالعمل مربوط به ثبت نام متقاضیان مجرد از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین و پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس این پیشنهاد، متقاضیان مرد مجرد بالای 25 سال سن می توانند در طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کند. بعلاوه تحویل واحد به آنها پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مهلت ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ساعت 12 امشب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلت ثبت نام نهضت ملی مسکن تا ساعت 12 امشب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید