نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می نماید؟

به گزارش وبلاگ دریا، محققان می گویند: پرتو های فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد، به سرعت این قطرات را خشک نموده و آن ها را از بین می برند.

نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می نماید؟

نتایج یک مطالعه که به تازگی اجرا شده است، نشان می دهد یک دوز 34 دقیقه ای از تابش نور نیمروزی خورشید می تواند 90 درصد یا میزان بیشتری از ویروس های کرونا را غیرفعال کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی فاکس نیوز، نویسندگان این مطالعه با اشاره به نور و اشعه ماوراءبنفش شدیدتری که در فصل تابستان وجود دارد، نوشتند کووید-19 باید در طول تابستان در بسیاری از شهر های پرجمعیت دنیا به سرعت غیرفعال گردد؛ همچنین نور خورشید احتمالا تاثیر قابل توجهی بر کاهش توانایی تکثیر این ویروس خواهد داشت.

این مطالعه با عنوان ارزیابی غیرفعال سازی ویروس کرونا توسط اشعه خورشیدی که توسط دو محقق بازنشسته دولت آمریکا اجرا شده است، میزان تاثیر اشعه های UVB را بر غیرفعال سازی ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا آنالیز نموده است.

این دو محقق که یکی از آن ها در ارتش آمریکا و دیگری در اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا فعالیت می کردند، متوجه شدند که کمبود نور خورشید به ویژه در ماه های فصل زمستان به ویروس کرونا اجازه می دهد حتی در خارج از خانه زنده بماند و رشد کند.

بر اساس نتایج این مطالعه، افراد سالم که در خارج از منزل، نور خورشید دریافت می نمایند در معرض دوز ویروسی کمتری قرار می گیرند و شانس بیشتری برای افزایش یک واکنش ایمنی موثر دارند.

در حالی که سال هاست تاثیر نور آفتاب بر سایر ویروس ها مورد مطالعه قرار گرفته است، اما اطلاعات زیادی در خصوص تاثیر آفتاب بر ویروس کرونا در دست نیست.

ویروس کووید-19 هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می نماید، به وسیله قطرات ناشی از سرفه و عطسه پخش می گردد و در شرایط مناسب ساعت ها روی اشیا باقی می ماند و باعث ابتلای دیگران به این عفونت می گردد.

محققان می گویند: پرتو های فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد، به سرعت این قطرات را خشک نموده و آن ها را از بین می برند.

به گفته این محققان، نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش است. این اشعه به DNA و RNA ویروس ها آسیب می زند. DNA ویروس هایی که در فضای باز روی سطوح باقی می مانند، بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید آسیب دیده و خشک می شوند. صحبت کردن و سرفه باعث ایجاد قطرات ریز و درشت معلق در هوا می گردد.

قطراتی که بزرگتر از ذرات معلق موجود در هوا باشند، ویروس های بیشتری حمل می نمایند، اما بر اثر گرانش زمین، به سرعت بر روی زمین می افتند. قطراتی که از ذرات معلق موجود در هوا کوچکتر هستند، می توانند به فواصل دورتری منتقل شوند، اما از آنجایی که محتوی آب خود را از دست می دهند، به سرعت خشک می شوند.

فضای باز از لحاظ انتقال ویروس کرونا از فضای بسته بسیار امن تر است؛ زیرا افراد می توانند در فواصل بیشتری از یکدیگر قرار گیرند و شرایط مناسب برای زنده ماندن ویروس کرونا و انتقال این ویروس نسبت به فضای بسته کمتر است.

محققان برای این مطالعه جدید از داده های ناشی از قرار دریافت ویروس ها در مقابل اشعه ماوراءبنفش در آزمایشگاه استفاده کردند و آن ها را در الگویی اجرا کردند که برای اهداف دفاع زیستی به منظور ارزیابی میزان تاثیر نور خورشید بر ویروس های مختلف ساخته شده بود.

بر اساس ارزیابی این محققان، ویروس کرونا در بین ماه های دسامبر و مارس در بیشتر شهر های دنیا برای یک یا چند روز عفونی بود. اما در فصل زمستان، 90 درصد یا میزان بیشتری از ویروس های کرونا در مقابل تابش 11 تا 34 دقیقه ای نور نیم روزی خورشید غیرفعال خواهند شد یعنی دیگر عفونی نخواهند بود.

این در حالی است مطالعه دیگری که توسط محققان دانشگاه ام. آی. تی اجرا شده، این ایده را مورد شک و تردید قرار داده است و اعلام می نماید که بعید به نظر می رسد عوامل زیست محیطی بتوانند باعث کند شدن فرایند شیوع کووید-19 در آمریکا یا اروپا گردد.

منبع: فرادید

به "نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید