چه بیماری هایی در تابستان شایع می شود؟

به گزارش وبلاگ دریا، بررسی شرایط شیوع بیماری ها در فصل گرما از افزایش ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی حکایت دارد و میزان مراجعه افراد با نشانه های اسهال بالا رفته است.

چه بیماری هایی در تابستان شایع می شود؟

به گزارش همشهری، یکی از شایع ترین بیماری های فصل گرما، مسمومیت غذایی است که عمده ترین دلیل آن هم مصرف مواد غذایی یا استفاده از آب آلوده برای خوردن یا شست وشوی ظروف است. باکتری ها، ویروس ها، سموم و مواد شیمیایی از این طریق وارد بدن می شود و بیماری زایی ایجاد می کند.

همین مسئله سبب می شود تا شکم درد، حالت تهوع، اسهال یا استفراغ در فرد دیده شود. در بیشتر مواقع گوشت نیمه پخته، غذا هایی که در کنار جاده فروخته می شود یا آب های آلوده، سبب این اتفاق می شود.

گرمازدگی، بیماری شایع دیگر تابستان است که با سردرد، خشک شدن پوست، گرفتگی عضلات، ضعف، استفراغ، افزایش ضربان قلب یا تنفس سخت، همراه است. متخصصان می گویند نخستین علامت این بیماری، سرگیجه است.

اگر هم علائم شدید شود، خطر به کما رفتن وجود دارد. توصیه می شود افراد از نوشیدنی های خنک استفاده کنند و در ساعت های گرم، تردد کمتری در مکان های باز داشته باشند.

آفتاب سوختگی هم در گروه بیماری های تابستان قرار می گیرد. البته افرادی که برای مدت زمان طولانی در معرض آفتاب هستند، با خطر آفتاب سوختگی مواجهند. زمانی که اشعه ماورای بنفش برای ساعت های زیادی بر بدن بتابد، افرادی که ملانین کمتری در بدنشان تشکیل می شود، مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند.

افراد با نشانه های آفتاب سوختگی، ابتدا دچار حالت لرز می شوند، بعد حالت تهوع، استفراغ و تب به سراغشان می آید. گاهی نشانه هایی شبیه آنفلوآنزا هم در فرد دیده می شود. تاول های روی پوست هم عمده ترین نشانه های آفتاب سوختگی است. بهترین راه برای پیشگیری، توصیه به استفاده از ضدآفتاب با اس پی اف 50 است.

البته به بیماری های تابستان، می توان راش های پوستی را هم اضافه کرد. این اتفاق اغلب برای افرادی رخ می دهد که بیش از حد عرق می کنند. زمانی که عرق در لباس ها جمع می شود، پس از چند ساعت، باعث خارش می شود و بثورات یا راش های پوستی ایجاد می کند. قرمزی و خشکی پوست از نشانه های آن است.

پزشکان، آبله مرغان را هم یکی از شایع ترین بیماری های فصل تابستان معرفی می کنند. این بیماری همانطور که برای همه شناخته شده است، به صورت جوش های کوچک و پرمایع همراه با تب دیده می شود. ویروس از طریق قطرات موجود در محیطی که فرد آلوده در آنجا ترشحاتی داشته است، منتقل می شود. مثل آب دهان یا آب بینی و... این بیماری بین یک تا 2هفته ادامه دارد.

سرخک هم جزو بیماری های شایع در تابستان است که راه انتقالش مانند آبله مرغان است و معمولا مخاط پشت حلق را آلوده می کند. ویروس ایجادکننده سرخک، در تابستان سریع تر تولید مثل می کند و به صورت سرفه، تب شدید، گلودرد و قرمزی چشم خودنمایی می کند. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، باید واکسن تزریق کرد.

زردی هم بیماری شناخته شده این فصل است که عمدتا از طریق هپاتیت A و به دلیل مصرف مواد غذایی و آب آلوده ایجاد می شود. این بیماری از طریق مدفوع و دهان منتقل می شود و اگر درمان نشود، بر عملکرد کبد تأثیر می گذارد و منجر به تولید بیش از حد صفرا می شود. همانطور که از نامش پیداست، تغییر رنگ پوست و زردشدن آن از نشانه های اصلی است. در کنار آن، سفیدی چشم، روشن شدن رنگ مدفوع، تیره شدن رنگ ادرار و خارش پوست هم جزو نشانه های ابتلا شناخته می شود.

حصبه و اوریون هم بیماری هایی هستند که اغلب در تابستان شایع می شوند. منبع ایجادکننده حصبه مواد غذایی و آب آلوده است. اوریون هم بیش از همه، به سراغ بچه ها می رود و از طریق سرفه و عطسه منتقل می شود.

در این شرایط، پزشکان به نوشیدن آب کافی، محافظت در برابر آفتاب و مصرف غذا و آب سالم توصیه می کنند. متخصصان پوست هم می گویند افراد در این فصل از کلاه و عینک استفاده کنند، ضدآفتاب را نیم ساعت قبل از خروج از خانه، روی پوست بزنند. روزانه بین 2 تا 3لیتر آب مصرف کنند. مصرف کافئین را کم کنند، دست ها را مرتب بشویند و غذا های خیابانی و ناسالم نخورند.

منبع: فرارو

به "چه بیماری هایی در تابستان شایع می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه بیماری هایی در تابستان شایع می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید