گذر از مازوت سوزی و خاموشی با صرفه جویی مشترکان گاز

به گزارش وبلاگ دریا، مسئولان صنعت برق امیدوارند با صرفه جویی مشترکان خانگی گاز زمستان سال جاری را بدون خاموشی و کمترین استفاده از سوخت مایع پشت سر بگذاریم.

گذر از مازوت سوزی و خاموشی با صرفه جویی مشترکان گاز

سال گذشته بود که با ورود به فصل سرما صحبت هایی در مورد احتمال محدودیت های گازی و به تبع محدودیت های فراوری برق مطرح شد. با آغاز فصل سرما مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری کشور افزایش پیدا می نماید و اگر این افزایش فراتر از حد پیش بینی شده باشد، می تواند به محدودیت نیروگاه ها و در نهایت قطعی برق منجر گردد.

اگرچه اندازه منابع گازی ایران برکسی پوشیده نیست اما افزایش مصرف گاز به نقطه ضعفی برای این صنعت و همینطور تامین سوخت نیروگاه های برق تبدیل شده است. مدتی پیش افزایش 70 درصدی مصرف گاز بخش خانگی اعلام شد که افزایش مجدد آن همزمان با ورود به فصل سرد سال بسیار محتمل و قریب الوقوع است.

یکی از مهمترین مسائل برای جلوگیری از خاموشی های احتمالی، به حداقل رساندن محدودیت و از طرفی مدیریت آلودگی ناشی از نیروگاه ها در زمستان، اندازه پرشدگی مخازن سوخت نیروگاهی است. سوخت اصلی نیروگاه ها گاز است و دو سوخت مایع گازوئیل و مازوت به عنوان سوخت جایگزین برای تامین سبد سوختی نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که گاز نیروگاه ها برای تامین برق کافی نباشد، به اجبار برنامه های دیگری مثل خاموشی و یا استفاده از سوخت مایع دنبال خواهد شد که البته تبعات محیط زیستی دارد. باید این نکته را هم در نظر داشت به غیر از آلودگی های ناشی از سوخت های مایع، مصرف این نوع سوخت به دلیل افزایش اصطکاک و هزینه تعمیرات ، مطلوب نیروگاه ها هم نیست.

ساناز جعفرزاده مسئول محیط زیست برق حرارتی در مورد شرایط مخازن نیروگاه ها گفت: مخازن سوخت مازوت نسبت به سال گذشته شرایط بهتری دارد. در سال گذشته 72 درصد پرشدگی مخازن داشتیم و سال جاری این اندازه به 75 درصد رسیده است. برای سوخت گازوییل هم در ابتدای سال شرایط مخازن مناسب بود، اما در یک بازه به دلیل تعمیرات و اورهالی که در ایستگاه های گازی صورت گرفت، سوخت مایع گازوییل مصرف شد. با این وجود ذخایر سوخت گازوییل هم از ابتدای مهر شرایط رو به بهبودی داشته است.

به گفته جعفرزاده ذخیره سوخت گاز هم شرایط مناسبی دارد و نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 61 درصد شرایط بهتری دارد.

جعفرزاده در مورد افزایش مصرف گاز خانگی گفت: این موضوع قطعا در تامین گاز نیروگاه ها تاثیر داشته است. در شهریور ماه که احتیاج به برق بیشتر بود عمده سبد سوختی نیروگاه ها از گاز تامین می شد. در شهریور و مرداد نزدیک به 290 میلیون سوخت معادل مصرف شد که بالغ بر 85 درصد آن سوخت گاز بوده است. هرچقدر در حوزه خانگی بتوانیم صرفه جویی داشته باشیم و اگر حداقل ده درصد صرفه جویی در بخش خانگی اتفاق بیفتد، ممکن است لازم نباشد سوخت مایع زیادی در نیروگاه ها مصرف کنیم. در صورت صرفه جویی میتوانیم تا 90 درصد سوخت مورد احتیاج نیروگاه هارا با گاز تامین کنیم.

جعفرزاده با اشاره به اینکه ذخایر گازی نیروگاه ها هیچ گاه صفر نمی گردد گفت: ما همواره در فصل سرما یک سهم بیشتری نسبت به فصل گرم به سمت سوخت مایع می رویم، اما اینگونه نیست که صد در صد سبد سوختی نیروگاه را تشکیل دهد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق هم در این باره گفت: در مورد سوخت نیروگاه ها در زمستان، هماهنگی بسیار خوبی بین وزارت نیرو و وزارت نفت انجام شده برای آنکه بتوانیم زمستان سال جاری را هم بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

او در ادامه به پتانسیل بخش خانگی در صرفه جویی اشاره نمود و گفت: افزایش مصرف گاز در حوزه خانگی و تجاری در این فصل با توجه به سرد شدن هوا رو به افزایش خواهد بود. اما پتانسیل قابل توجهی هم در این بخش برای صرفه جویی در مصرف برق و گاز وجود دارد. اگر در این بخش با صرفه جویی 10 درصدی مشترکان همراه باشیم که معادل بیش از 70 میلیون متر مکعب است، انشالله می توانیم با مشکل کمتری زمستان را هم پشت سر بگذاریم.

سخنگوی صنعت برق پیش تر هم اعلام نموده بود که اندازه تحویل گاز به واحد های نیروگاهی در فصل سرد سال، 50 تا 60 درصد روزهای عادی است و مابقی سوخت مورداحتیاج نیروگاه ها به وسیله سوخت مایع تامین می گردد. تا قبل از ورود به روزهای سرد مشغول تکمیل ظرفیت مخازن سوخت گازوئیل نیروگاه ها خواهیم بود و به تدریج تا آغاز فصل سرما به 100 درصد ظرفیت مورداحتیاج خواهد رسید.

وبلاگ دریا مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گذر از مازوت سوزی و خاموشی با صرفه جویی مشترکان گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذر از مازوت سوزی و خاموشی با صرفه جویی مشترکان گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید