اعتراف خلیلزاد به عملیات موثر طالبان علیه داعش در افغانستان

به گزارش وبلاگ دریا، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان اعتراف کرد که عملیات طالبان علیه داعش در کشته شدن اعضای این گروه و از دست دادن اراضی تحت کنترل آن موثر بوده است.

اعتراف خلیلزاد به عملیات موثر طالبان علیه داعش در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ دریا، زلمی خلیلزاد کننده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در توئیتی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ در میان نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی بگرام نوشت: همانطور که رئیس جمهور ترامپ در روز شکرگزاری گفت، در افغانستان پیشرفت های زیادی علیه شاخه خوراسان داعش اجرا شده است.

وی با اشاره به ولایت ننگرهار که پایگاه گروه تروریستی داعش در شرق افغانستان محسوب می شد نیز گفت: عملیات موثر آمریکا و نیروهای ائتلاف و نیروهای امنیتی افغان، همچنین طالبان، منجر شد که داعش خوراسان اراضی و جنگجویان را از دست بدهد.

مشاوره کننده ارشد آمریکا درباره تسلیم شدن گروهی اعضای داعش به نیروهای امنیتی نیز گفت: صدها نفر تسلیم شده اند، داعش خوراسان محو نشده است اما این یک پیشرفت واقعی است.

این نخستین باری نیست که مقامات آمریکایی از طالبان به عنوان نیرویی تاثیرگذار در برابر داعش نام می برند. آلیس ولز معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوب آسیا اسفند سال 1396 از طالبان به عنوان گروهی ملی گرا یاد کرده بود که با داعش که گروهی پوچ گرا و خواستار نابودی افغانستان است تفاوت دارد.

از سوی دیگر ژنرال جان نیکلسون فرمانده سابق نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز در مرداد ماه سال 1397 اعتراف کرده بود که حملات طالبان علیه داعش تاثیرگذار بوده است.

با این حال اما نیروهای آمریکایی به حمایت از اعضای داعش متهم هستند و گزارش های متعددی از نجات این تروریست ها از محاصره طالبان و یا زندان های آن ها توسط نیروهای آمریکایی وجود دارد.

طالبان پس از عملیات موفقیت آمیز علیه داعش در شمال افغانستان، چند ماه پیش نیز عملیات سراسری را علیه این گروه تروریستی در ولایت های ننگرهار، نورستان و کنر آغاز کرد.

به گفته سامی یوسف زی خبرنگار سرشناس افغان، این حملات منجر شد تا داعشی ها برای نجات جان خود در گروه های بزرگ به نیروهای دولتی تسلیم شوند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان عملیات نیروهای خارجی و افغان علیه داعش را رد کرده و می گوید که آن ها با هدف نجات اعضای داعش به منطقه آمدند تا بعدها از آن ها به عنوان ابزاری در بخش دیگری از کشور استفاده کنند.

گفتنی است که دولت افغانستان هنوز داعشی هایی را که بیش از یک سال گذشته در پی حملات طالبان در جوزجان تسلیم نیروهای امنیتی شده بودند را محاکمه نکرده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اعتراف خلیلزاد به عملیات موثر طالبان علیه داعش در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف خلیلزاد به عملیات موثر طالبان علیه داعش در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید