بنیانگذار اینتل، مرد پشت قانون مور، در 94 سالگی درگذشت

به گزارش وبلاگ دریا، زومیت نوشت: گوردون مور، بنیانگذار اینتل، در سن 94 سالگی درگذشت.

بنیانگذار اینتل، مرد پشت قانون مور، در 94 سالگی درگذشت

گوردون مور، بنیانگذار اینتل، مرد پشت قانون مور که به نیروی محرکه سازندگان رایانه، تلفن و سایر وسایل الکترونیکی تبدیل شد، در سن 94 سالگی درگذشت.

به گزارش Cnet، پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل در بیانیه ای گفت: مور صنعت فناوری را به وسیله بینش و ویژن خود تعریف کرد. او در آشکار کردن قدرت ترانزیستورها نقش اساسی داشت و الهام بخش تکنولوژیست ها و کارآفرینان در طول دهه ها بود.

در سال 1965، مور پیش بینی کرد که با بهبود ساخت تراشه های کامپیوتری و کاهش میزان قطعات، تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه هر سال دو برابر می گردد که باعث افزایش چشمگیر عملکرد و قابلیت ها خواهد شد. یک دهه بعد، او گفت هر دوسال یک بار این اتفاق رخ می دهد.

قانون مور به هدفی برای شرکت های فناوری تبدیل شد و ریتمی از نوآوری را ایجاد کرد که پیشرفت را ادامه می داد.

ژنویو بل، انسان شناس فرهنگی اینتل، در سال 2015 در پنجاهمین سالگرد قانون مور به CNET گفت:

قانون مور مترونومی ایجاد نموده که به ما تصویری باورنکردنی از پیشرفت مداوم و تغییرات دائمی ارائه می نماید.

- ژنویو بل

از آنجا که اجزای تراشه در حال حاضر بسیار کوچک شده اند، برخی می گویند قانون مور مسیر خود را طی نموده است. با این حال، برخی دیگر معتقدند که به لطف نوآوری هایی مانند ساخت تراشه هایی که نه تنها از یک، بلکه از چندین تکه سیلیکون تشکیل شده اند، این روند ادامه خواهد داشت.

مور در سال 1929 در سانفرانسیسکو متولد شد و سپس در دانشگاه ایالتی سن خوزه، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (Berkeley) و کلتک (Caltech) تحصیل کرد و در آنجا دکترای شیمی گرفت.

در سال 1968، مور و رابرت نویس شرکت اینتل را تأسیس کردند که به بزرگ ترین تولیدکننده تراشه در دنیا تبدیل شد.

در سال های بعد، مور به سمت انجام امور بشردوستانه رفت. بنیاد گوردون و بتی مور (The Gordon and Betty Moore Foundation) که به همراه همسرش تأسیس شده، به اقدامات متمرکز بر حفظ محیط زیست، تحقیقات علمی و آموزش عالی، یاری های مالی اعطا می نماید.

در سال 1990، مور مدال ملی فناوری را دریافت کرد و در سال 2002، مدال آزادی ریاست جمهوری، بالاترین افتخار غیرنظامی در ایالات متحده، به او اعطا شد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "بنیانگذار اینتل، مرد پشت قانون مور، در 94 سالگی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیانگذار اینتل، مرد پشت قانون مور، در 94 سالگی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید