توئیتر؛ چالش جدید ترامپ

به گزارش وبلاگ دریا، کاتلین تیفانی* نویسنده و تحلیلگر پایگاه خبری آتلانتیک در مقاله ای، به رویکرد احتمالی شبکه اجتماعی توئیتری مبنی بر حذف ترامپ از این شبکه اجتماعی، به دلیل ترویج گسترده اطلاعات غلط و دروغ پرداخته است. وی در این رابطه می نویسد:

توئیتر؛ چالش جدید ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در دوره ریاست جمهوری خود، از شبکه اجتماعی توئیتر بسیار بهره برده و عملا آن را به ابزاری موثر در چهارچوب دستور کار جنگ روانی و تبلیغاتی خود تبدیل کرده است. وی عملا از ابزار توئیتر در مواردی نظیر احتمال شروع درگیری نظامی با ایران، نقش هیلاری کلینتون در به قتل رساندن جفری اپستین، طرح تئوری های توطئه علیه باراک اوباما، و همچنین حملات شدید به دیگر مخالفان خود استفاده کرده است. وی حتی در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا اظهار داشت که زمانیکه غارت در آمریکا شروع شود، تیراندازی و سرکوب نیز شروع می شود.

بدترین پیام توئیتری ترامپ به نقل از واشنگتن پست زمانی انجام شد که ترامپ به ویروس کرونا مبتلا شده بود و بیمارستان والتر رید را در شرایطی که تحت درمان قرار داشت، ترک کرد. وی در اینباره نوشت: از ویروس کرونا نهراسید. اجازه ندهید که این ویروس کل زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

تا به امروز و تنها چند هفته پس از این ماجرا، وی بار دیگر جنجال جدیدی را به راه انداخته و در عین حال که در انتخابات آمریکا شکست خورده، توئیت می کند که من انتخابات آمریکا را با فاصله زیاد برده ام. وی به صراحت می گوید که ما نتیجه انتخابات را به سود خود به سرانجام می رسانیم. این در حالی است که بایدن پیروز انتخابات شده و این مساله به تایید اغلب نهاد های قانونی آمریکا نیز رسیده است.

به گزارش وبلاگ دریا، حتی با توجه به تمامی این رویه های مخرب ترامپ، شبکه اجتماعی توئیتر به هیچ عنوان حضور وی در این شبکه را قدغن نکرده است. این شبکه اجتماعی حتی وی را تعلیق هم نکرده است. این شبکه اجتماعی گفته است که رهبران سیاسی، مقام های دولتی و نامزد های انتخاباتی را از حضور در شبکه اجتماعی توئیتر محروم نمی کند. درست به همین دلیل است که بسیاری از ادعا های احمقانه ترامپ، با حذف وی از شبکه اجتماعی توئیتر همراه نمی شوند.

با این حال، شبکه اجتماعی توئیتر در ماه های اخیر در واکنش به اقدامات ترامپ نظیر ترویج اطلاعات غلط در مورد ویروس کرونا، در چندین نوبت اقدام به نشان دار کردن حساب کاربری وی کرد و به نوعی به وی در این رابطه هشدار داد. از تاریخ 4 نوامبر (از 9 روز قبل)، ترامپ حدودا 140 توئیت انجام داده است که از این تعداد، قریب به 40 پیام توئیتری با اعلام هشدار توئیتر همراه شده اند.

در شرایطی فعلی، تنها دو ماه تا سرانجام خروج ترامپ از قدرت و برخورد جدی توئیتر با وی زمان باقی مانده است. این مساله به نوعی با تایید ضمنی مقام های شبکه اجتماعی توئیتر نیز همراه شده است. برخی ناظران و کارشناسان گفته اند که اگر ترامپ از توئیتر حذف شود یا محدودیت های جدی برای او در نظر گرفته شود، امکان واکنش های مخرب و منفی از سوی او و طرفدارانش وجود دارد و محتمل است که آن ها رویکرد تهاجمی تری را از خود نشان دهند. از سویی، ترویج اطلاعات غلط و حتی خشونت نیز از جانب آن ها، بسیار خطرناک است. به طور کلی، این مساله برای آبرو و احترام بین المللی توئیتر نیز به شدت خطرناک است. اکنون باید این سوال را مطرح نمود: پس توئیتر در قبال ترامپ چه خواهد کرد؟

یکی از راه هایی که با بررسی آن می توان به این مساله پی برد که توئیتر با ترامپ چه خواهد کرد این است که به موارد مشابه با پرونده ترامپ، نگاه بیندازیم. در گذشته، توئیتر سیاست مبهم و ناتعیینی را در زمینه حذف اشخاص و چهره های مشهور از شبکه اجتماعی توئیتر در پیش گرفته است و نتوانسته استاندارد تعیین و تعریف شده ای را در این زمینه ارائه کند. در این چهارچوب، وقتی من از متحدان ترامپ پرسیدم که آیا به نظر شما ترامپ پس از ترک قدرت از توئیتر حذف خواهد شد یا خیر، تنها مایک کرنوویچ از چهره های دست راستی آمریکا پاسخ صریحی داد و گفت: بلکه وی حتما باید از این شبکه کنار گذاشته شود. وی حتی گفت که توئیتر برای این مساله در حال روزشماری است.

با این حال، با دیگر کارشناسانی که من صحبت کردم، با قطعیت کمتری در این رابطه موضع گیری می کردند. جیمز گریملمن استاد مدرسه حقوقی کرنل می گوید: من فکر می کنم حذف ترامپ از توئیتر، کاملا محتمل است. گریملمن تامید کرده که توئیتر باید همچنان به اعلام هشدار به پیام و توئیت های غلط و اشتباه ترامپ ادامه دهد و در صورت افزایش بیش از حد آن ها، وی را از این شبکه اجتماعی حذف کند.

باید پذیرفت که ترامپ تا به امروز هم فقط به این دلیل که رئیس جمهور آمریکا است، از توئیتر کنار گذاشته نشده است. توهین هایی که وی انجام داده و می دهد را حتی بدترین شخصیت ها نیز در این شبکه اجتماعی انجام نداده اند. ترامپ و توئیت های وی، از اساس و ماهیتا بر خلاف سیاست های توئیتر هستند. با این حال، به دلیل سیاست ناتعیین توئیتر و رئیس آن جک دورسی در مورد کنار گذاشتن شخصیت هایی نظیر ترامپ، باید صبر کنیم و ببینیم این شبکه اجتماعی چه رویکردی را در قبال ترامپ در پیش می گیرد.

این شبکه اجتماعی به طور خاص با این چالش روبرو است که ترامپ شخصیت کوچکی نیست و طرفداران کمی هم ندارد. با این حال، ترامپ شخصی است که به اطلاعات غلط و برهم زدن فضا در جامعه، بیش از هر چیزی تمایل دارد. هر چه بیشتر در شبکه اجتماعی توئیتر فعالیت کند، خسارات و زیان های حضورش نیز بیش از پیش نمایان خواهند شد. باید صبر کرد و دید آیا ترامپ و توئیت های منفی اش، از شبکه اجتماعی توئیتر رخت بر می بندند یا خیر.

*کاتلین تیفانی، وی نویسنده و تحلیلگر پایگاه خبری آتلانتیک است.

منبع: فرارو

به "توئیتر؛ چالش جدید ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توئیتر؛ چالش جدید ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید