توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی

به گزارش وبلاگ دریا، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت: ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر به توافق رسیده اند و پیشرفت خوبی در جهت عادی سازی روابط دوجانبه داریم.

توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی

منابع خبری جمهوری آذربایجان خاطرنشان کردند که در نشست سه جانبه امروز روسای جمهور روسیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، ایروان و باکو برای به رسمیت شناختن تمامیت ارضی همدیگر به توافق رسیدند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آذرتاج نوشت: در این نشست که به میزبانی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و با حضور الهام علی اُف رییس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان برگزار گردید، طرفین از پیشرفت مذاکرات برای دستیابی به صلح خبر دادند.

بنا به اعلام این رسانه، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در این نشست، توافق باکو و ایروان بر سر تمامیت ارضی آذربایجان و ارمنستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: بقیه مسائل موجود بین دو کشور در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز در این نشست گفت: ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر به توافق رسیده اند و پیشرفت خوبی در جهت عادی سازی روابط دوجانبه داریم.

وی خواهان حل مساله حقوق و امنیت ارامنه ساکن قره باغ در چارچوب سازوکار بین المللی شد و اضافه نمود: امیدواریم به زودی گفتگوی سازنده بین باکو و ارامنه ساکن خانکندی شروع گردد.

الهام علی اُف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه ارمنستان قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت می شناسد، امکان دستیابی به توافق صلح بین باکو و ایروان وجود دارد.

علی اُف بعلاوه بدون ذکر جزئیات اضافه نمود: پیش نیازهای جدی برای عادی سازی روابط بین باکو و ایروان بر اساس به رسمیت شناختن تمامیت ارضی یکدیگر وجود دارد.

وی افزود: فرصت های جدی برای عادی سازی روابط آذربایجان و ارمنستان بر اساس به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی و حاکمیت وجود دارد.

آذرتاج در خبر خود خاطرنشان کرد که در نشست امروز در مسکو حداقل 2 سند از سوی رهبران سه کشور امضا می گردد.

به گزارش این رسانه، سند اول درباره گشایش ارتباطات حمل و نقل بین سه کشور برای امضا در سطح معاونان نخست وزیر تهیه شده است.

این رسانه، به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی ارمنستان و آذربایجان را سند دوم آماده امضا بین طرفین خاطرنشان کرد و گزارش داد: در انتها امضای این اسناد، بیانیه مشترک سران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در خصوص جمع بندی نشست که از سوی وزارت امور خارجه سه کشور تهیه شده است، منتشر خواهد شد.

منبع: عصر ایران

به "توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید