سهام عدالت مقصر ریزش بورس!

به گزارش وبلاگ دریا، در روزهای ریزش شاخص بورس برخی کارشناسان یکی از علل آن را عرضه آبشاری سهام عدالت توسط برخی کارگزاری ها و بانک ها عنوان کرده بودند. حال نیز کارشناسی دیگر این مساله را مطرح کرده است.

سهام عدالت مقصر ریزش بورس!

به اعتقاد بهروز شهدایی، عرضه های آبشاری حقوقی ها، عدم حمایت این دست سرمایه گذاران از بازار، عرضه سهام عدالت و صندوق های درآمد ثابت، سیاست گذاری های خلق الساعه از جمله فروش و عدم نفت به مردم و مواردی از این قبیل بازار را به هم ریخت.

این کارشناس بازار سرمایه با تحلیل شرایط فعلی بازار سرمایه به دنیای اقتصاد می گوید: فرایند بورس طبیعی نیست و از طرف حقوقی ها سوداگری جدی در حال انجام است. به گفته او عموم حقوقی ها برای مدتی خود را پشت عرضه سهام عدالت مخفی کردند. در حال حاضر سهامدار عمده اساسا به دنبال جست وجوی منافع عمده در بازار نیست و فقط در جهت شناسایی سود حرکت می کند.

عمدتا مدیران دو سال بیشتر در سمت خود قرار ندارند، در این مدت هم به دنبال کسب سود و جلب رضایت سهامدار عمده در مجامع هستند.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است، تدابیر فعلی در راستای حمایت از بازار سرمایه راه به جایی نخواهد برد. اکنون بازار سرمایه از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و به محلی برای سوداگری برخی افراد تبدیل شده است.

او افزود: اکنون حقوقی ها نوسان گیر های اصلی بازار هستند. چند روز گذشته بازار سبز در حالی بازگشایی شد که طی 5 دقیقه ابتدای شروع معاملات، کلیت نماد ها قرمز شدند. انفعال سازمان بورس هم با توجه به اینکه به کلیت معاملات دسترسی کاملی دارد در این زمینه جای بحث خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره زمان بازگشت شاخص به فرایند تعادل نیز گفت: بازار سرمایه یک عقل جمعی است. همان طور که شاخص کل بدون اراده دولت و حقوقی ها، بر اساس پول هوشمند شروع به رشد کرد، اکنون با ایجاد شرایط مناسب به فرایند تعادلی بازمی گردد.

به اعتقاد شهدایی عرضه های آبشاری حقوقی ها، عدم حمایت این دست سرمایه گذاران از بازار، عرضه سهام عدالت و صندوق های درآمد ثابت، سیاست گذاری های خلق الساعه از جمله فروش و عدم نفت به مردم و مواردی از این قبیل بازار را به هم ریخت.

او گفت: همزمان با رشد ارز نیمایی شاخص بورس در منفی ترین حالت خود قرار گرفته است به این معنی که بازار اکنون در برابر پارامتر های اقتصادی که به عنوان عناصر رشد اولیه در نظر گرفته می شد هم بی تفاوت شده است.

آخرین اخبار از بازار سهام را در صفحه بورس وبلاگ دریا دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "سهام عدالت مقصر ریزش بورس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالت مقصر ریزش بورس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید