شروع مستندنگاری و کارشناسی سنگ های منقوش تخت جمشید

به گزارش وبلاگ دریا، حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید فرایند اخیر ساماندهی و مستندنگاری سنگ های تخت جمشید را یکی از برنامه های بلند مدت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید دانست که با همکاری متخصصان باستان شناس، بازسازی کاران و نیروهای فنی در حال انجام است.

شروع مستندنگاری و کارشناسی سنگ های منقوش تخت جمشید

او افزود: در کاخ های مختلف تخت جمشید قطعات متعدد و منقوش سنگ هایی وجود دارد که حاصل ویرانی بناها در طول سده های گذشته است. اگر چه امروزه اجرا پوشش بر روی ستون ها و درگاه های تخت جمشید به دلیل نکات فنی و اجرایی و نظیر حفظ حریم بصری محوطه، عملیاتی سخت و برنامه ریزی اجرا آن زمان بر است، اما تصمیم گیری در مورد انتقال قطعات جدا شده کاخ ها و حفاظت موقت آن ها در مخازن و فضاهای سر پوشیده در کوتاه مدت امکان پذیر خواهد بود؛ بنابراین از مهمترین برنامه های حفاظتی محوطه نجات بخشی قطعات رها شده در محوطه کاخ ها و ساماندهی فیزیکی و اطلاعاتی آنها در مخازن واقع در بخش جنوبی تخت گاه تخت جمشید بوده است.

وی افزود: آماده سازی این مخازن و اجرا اندود بر دیواره های آن، طراحی، ساخت و نصب قفسه های فلزی متناسب با فضا انبارها و مقاوم برای تحمل وزن سنگ ها، از پشتیبانی های فنی در به ثمر نشستن این طرح بزرگ بوده که با همکاری متخصصین واحد دفتر فنی پایگاه انجام شده و با توجه به حضور تعدادی باستان شناس و نیروهای فنی بازسازی در آن، نمونه ای از همکاری و کار گروهی در اجرای پروژه ای حفاظتی بوده است.

فدایی با اشاره به دستاوردهای این پروژه با هدف حفاظت بهتر و بهره برداری از آن در زمینه های گوناگون، افزود: پروژه انتقال قطعات جدا شده بناها و کاخ ها به داخل مخازن، علاوه بر بهینه کردن شرایط نگهداری آثار از ویژگی های دیگری نیز برخوردار بوده است، با مستندنگاری، طبقه بندی و ساماندهی قطعات سنگ، بانک اطلاعاتی ویژه ای برای آن ها تهیه شده که از این بانک داده در پاره یابی قطعات و امکان سنجی نصب قطعات سنگ در محل اصلی خود در کاخ های تخت جمشید استفاده خواهد شد.

مدیرپایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: طی یک ساله گذشته، حدود سه هزار قطعه سنگ مستندنگاری، شناسنامه دار و طبقه بندی شده و در شرایط مناسب حفاظتی قرار گرفته است.

فهیمه همایون، کارشناس باستان شناس و از همکاران این طرح با تاکید بر اهمیت ساماندهی قطعات سنگی، بیان نمود: با توجه به پراکندگی سنگ هایی که در دهه های گذشته در محوطه تخت جمشید وجود داشته؛ با هدف حفاظت بهتر از قطعات سنگی منقوش، ساماندهی و مستندنگاری این یافته ها آغاز شد.

همایون با اشاره به فرآیند این پروژه گفت: با توجه به این که سنگ های پراکنده موجود در محوطه تخت جمشید به دلائل مختلف نظیر پدیده هوازدگی و فرسایش در معرض آسیب قرار داشت، انتقال آثار به مکانی بهتر در اولویت قرار گرفت و در این باره از مخازن موجود در بخش جنوبی مجموعه تختگاه واقع در کاخ D که فضاهای راهرو شکل با سقف تاقی شکل موسوم به تاقی ها، استفاده شد.

یونس زارع، کارشناس باستان شناس و عضو کارگروه ساماندهی و مستندنگاری سنگ های منقوش تخت جمشید در رابطه با مراحل مختلف این پروژه، گفت: قطعات سنگی منقوش ابتدا مستندنگاری شده و پس از پاکسازی اولیه، برای تفکیک و شناسایی اولیه به مخازن ایجاد شده منتقل و پس از آن، ثبت و طبقه بندی می شود.

وی افزود: همه قطعات سنگ نهایتا داخل جعبه های چوبی ویژه ای که به همین منظور ساخته شده قرار گرفته و صاحب برگه دان با شرح محتویات داخل جعبه بر روی آن می شود.

این کارشناس باستان شناس در رابطه با مستندنگاری های انجام شده روی این قطعات برای بارگذاری اطلاعات آن بر روی سامانه جامع بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، بیان نمود: مستندنگاری ها با تهیه اطلاعات تصویری از زوایای مختلف و همچنین تهیه اطلاعات محتوایی در رابطه با پیشینه طرح، اندازه، جنس، رنگ و ... انجام می شود و این داده ها برای استفاده متخصصان و حفاظت گران در دسترس خواهد بود.

ایسنا نوشت، زارع همچنین اعلام کرد که در فرایند ساماندهی اخیر تعدادی از سنگ های شناسایی شده قابل پیوند یا اتصال به محل اصلی خود در مجموعه جهانی تخت جمشید است.

منبع: گردشبان

به "شروع مستندنگاری و کارشناسی سنگ های منقوش تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مستندنگاری و کارشناسی سنگ های منقوش تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید