شناسایی فسیلِ 200 میلیون سالۀ جد بزرگ مارمولک ها!

به گزارش وبلاگ دریا، نمونه یافت شده در دهه 1950 منشا پولک داران را حداقل 34 میلیون سال عقب می برد.

شناسایی فسیلِ 200 میلیون سالۀ جد بزرگ مارمولک ها!

وبلاگ دریا | بقایای فسیل شده یک مارمولک کوچک با دندان های تیز که بیش از نیم قرن در یک کشوی موزه به حال خود رها شده بود، منشا تاریخی گروهی از مار ها و مارمولک های امروزی را ده ها میلیون سال عقب تر از چیزی می برد که ما تصور می کردیم. این نمونه در دهه 1950 از یک معدن سنگ نزدیکِ تُورت وُرث در گلاستِرشِر، به وسیله پامِلا اِل رابینسونِ شکارچیِ فسیل جمع آوری شد، اما هویتِ واقعی آن شناسایی نشده بود، چون به اشتباه برچسب گذاری و ذخیره شده بود تا اینکه اخیراً در موزه تاریخ طبیعی در لندن دوباره کشف شد.

به گزارش وبلاگ دریا ؛ حالا به گفته محققان، پیشرفت های فناوری به آن ها اجازه بازبینی این فسیل را داده و آن ها را به این نتیجه رسانده که این فسیل در شجره نامه خزندگان، جایگاه مهمی دارد.

(برداشت یک هنرمند از Cryptovaranoides در زمان حیات آنها.)

پرفسور مایکل بِنتون، دیرینه شناسِ دانشگاهِ بریستول و نویسنده مشترک این تحقیق می گوید: بخشی از ماجرا، داستانِ یک فسیلِ رهاشده در یک کشو است و بخشی از آن داستانِ نداشتنِ سی تی اسکن که بدون آن ما نیز قادر به انجام کاری که امروز کردیم نبودیم.

تصور می گردد این موجودِ دُم داز (25 سانتی متری) حدود 202 میلیون سال پیش می زیسته و نام آن را Cryptovaranoides microlanius گذاشته اند. واژه نخست به معنای حیوانِ پنهان شده مارمولک مانند است و به زمانِ ناشناخته ماندن و اختفای آن در شکاف های صخره ها در زمان حیاتش اشاره دارد و واژه دوم که به ریزقصاب ترجمه می گردد به دندان تیغه مانند و منحنی آن اشاره دارد.

بِنتون و همکارانش با استفاده از سی تی اسکن توانستند جزئیات ظریف فسیل را ببینند و استخوان های گرفتار شده آن را در سنگ مطالعه نمایند. بنتون می گوید جمجمه حیوان 3 سانتی متر طول دارد: خودِ فسیل کوچک و دنده های آن بسیار کوچک هستند.

نتایج تحقیقات نشان داد که این حیوان از رده فلس مانند ها بوده؛ یکی از گروه خزندگانِ فلس داری که شامل موجوداتی از قبیل مارمولک ها و مار ها می گردد. بِنسون در این باره می گوید: زندگی آن ها به عنوان مارمولک آغاز شد ... مار ها بعداً در عصر کرتاسه تکامل یافتند.

این موجود نشانه های کلیدیِ مارمولک های مدرن را دارد، مثلاً استخوان های اصلاح شده در پشت جمجمه که اجازه انعطاف پذیری بیشتر در باز کردن فک را به جانور می دهد و آن را به قدیمی ترین خزنده ای تبدیل می نماید که تا به امروز شناخته شده است.

(طول کامل حیوان به حدود 25 سانتی متر و طول جمجمه آن به حدود 3 سانتی متر می رسد.)

بنتون می گوید: این موجود مارمولک ریخت (Anguimorpha) است و امروزه شامل 350 گونه می گردد، از هیولای هیلا، بومی جنوب غربی آمریکا و شمال مکزیک گرفته تا هیولای کومودو؛ مارمولک غول پیکر درنده اندونزی.

تیم تحقیقاتی می گوید این یافته، منشا فلس پوشانِ مدرن را تا حداقل 34 میلیون سال پیش عقب می برد. قبلاً تصور میشد قدیمی ترین مارمولک شناخته شده حدود 168 میلیون سال پیش می زیسته است. این کشف مفاهیم مهمی برای درک اندازه تکامل در شجره نامه مارمولک ها و زمان بندی و محرک های تنوع زیستی میان فلس پوشان مدرن دارد که آخری ممکن است به حفاظت از گونه های زنده یاری کند. پیش از این، اجداد مشترک تمام آن اشکالِ زنده به ژوراسیک میانی باز می گشت در حالی که امروز قدمت آن ها را به اواخر تریاس نسبت می دهیم.

بنتون عقیده دارد Cryptovaranoides microlanius نزدیک ترین گونه ای است که دانشمندان بعد از آخرین اجداد مشترک فلس پوشان امروزی دارند، اما ویژگی هایش حاکی از آن است که این عنوان احتمالاً متعلق به گونه دیگری باشد که حتی از این موجود هم قدیمی تر است. پروفسور استیو بروسات؛ دیرین شناس دانشگاه ادینبورگ می گوید در حالی که دانشمندان در درک منشا پستانداران، پرندگان و کروکدیل ها پیشرفت های زیادی نموده اند، اجداد مارمولک ها و مار ها همچنان ناشناخته اند.

(تصویر اسکلتی که ستون فقرات، فک پایینی را نشان می دهد.)

اسکلتِ معدودی از این حیواناتِ ظریف وجود دارد که به عنوان فسیل حفظ شدند و بسیاری از آن ها به قدری شنماینده هستند که مطالعه آن ها کار بسیار سختی است. اگر تشخیص این موجود به عنوان یک مارمولک سبک مدرن درست باشد، معنایش این است که مارمولک ها همراه بعضی از نخستین دایناسور ها و پستانداران، در عصر تریاس آغاز به چندگونه شدن کردند. همچین اثبات این نکته است که فسیل های بریتانیایی بسیار مهمی هنوز شناخته نشده اند به این معنا که یا هنوز کشف نشدند یا در مجموعه های موزه در انتظار این هستند که به درستی درباره شان مطالعه گردد.

منبع: theguardian

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "شناسایی فسیلِ 200 میلیون سالۀ جد بزرگ مارمولک ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی فسیلِ 200 میلیون سالۀ جد بزرگ مارمولک ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید