حاجی میرزایی: هم راستایی محله و مدرسه یک اصل راهبردی در فرآیند تربیت است

به گزارش وبلاگ دریا، تهران (پانا) - وزیر آموزش وپرورش در آئین افتتاحیه دوره آموزشی بسته تحولی مدرسه کانون تربیتی محله گفت که مجموعه ها برای تحقق اهداف تربیتی باید هماهنگ باشند و بضاعت خود را در یک راستا قرار دهند تا قابلیت های ممتازی در کشور ایجاد گردد.

حاجی میرزایی: هم راستایی محله و مدرسه یک اصل راهبردی در فرآیند تربیت است

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی درآئین افتتاحیه دوره آموزشی بسته تحولی مدرسه کانون تربیتی محله ویژه مدارس منتخب مجری که در سالن ساختمان شهید رجایی و به وسیله ویدئو کنفرانس و بستر شاد برگزار گردید، با طرح این پرسش که در جغرافیای کلی نظام تعلیم و تربیت، باید دید صندلی مدرسه کجا است، اظهار کرد: خطای استراتژیکی در دهه های گذشته شکل گرفته و مدرسه را از کانونی برای زندگی بانشاط به مجموعه ای تبدیل نموده است که همیشه نگاهش به کنکور است و در دهه های اخیر نیز خانواده ها به دنبال آمادگی بچه ها برای کنکور هستند.

وزیر آموزش وپرورش توضیح داد: بر اساس اهداف نظام تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین، دانش آموز باید طوری تربیت گردد که آمادگی لازم را برای یک زندگی خوب اجتماعی به دست آورده و درک روشنی از محیط پیرامون خود داشته باشد تا با هویتی که کسب می نماید؛ از ارزش هایش دفاع کند.

وی بابیان این که دریافت گواهینامه دیپلم به این معنا است که فردمهارت کافی برای تعامل خوب و مؤثر با جامعه و حفظ ارزش های خود پیدا نموده است، اظهار کرد: در دهه های اخیر دچار خطا شده ایم، و هدف نهایی افراد را رسیدن به درجات علمی عالی و کسب مدارک مختلف دانشگاهی قلمداد نموده ایم و این فرهنگ در جامعه نهادینه شده است در حالی که مدرسه باید به جای کوشش برای موفقیت دانش آموزان در کنکور، خوب زندگی کردن را به دانش آموزان بیاموزد.

وی ادامه داد: مدرسه باید برای تحقق اهداف برنامه های درسی، کوشش کند و مهارت های خوب زیستن را به او بیاموزد و وی را برای زندگی اجتماعی آماده کند.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: سنجش دانش آموزان در راستای اهداف تعلیم و تربیت باید اصلاح گردد و متناسب با برنامه ها ارزشیابی صورت بگیرد. دانش آموزان فقط در مدرسه حضور ندارند، در محله نیز حاضرند و با ساکنان محل تعامل دارند و بخشی از یادگیری آن ها در محله اتفاق می افتد، بنابراین اگر مدرسه و محله با یکدیگر هماهنگ و هم راستا نباشند، در راستا تربیت تضاد به وجود خواهد آمد.

وی موضوع هم راستایی محله و مدرسه را یک اصل راهبردی در فرآیند تربیت دانست و گفت: مدیر مدرسه تنها مدیر دانش آموزان نیست، بلکه تعامل سازنده با محیط پیرامون مدرسه نیز بر عهده اوست.

وی با اشاره به اهمیت موضوع مشارکت، توضیح داد: منظور از مشارکت این نیست که دیگری کار ما را انجام دهد بلکه مجموعه باید هماهنگ باشند و بضاعت خود را در یک راستا قرار دهند تا قابلیت های ممتازی در کشور ایجاد گردد و اهداف تربیتی محقق گردد.

حاجی میرزایی با تأکید بر اجرای صحیح بسته تحولی مدرسه کانون تربیتی محله، گفت: قطعاً هر محله ای مفاخری دارد و مدرسه باید تمهیداتی فراهم نماید تا این مفاخر به سهولت در مدرسه رفت وآمد داشته باشند و محدودیتی برای ورود بزرگان محله به مدرسه وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به سخن حضرت امام (ره) که فرمود؛ایران را مدرسه کنیم، اظهار کرد: همه باید امکان حضور در مدرسه داشته باشند، تنها جایی که مدیر با همه ارکان تعلیم و تربیت بی واسطه ارتباط برقرار می نماید، مدرسه است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "حاجی میرزایی: هم راستایی محله و مدرسه یک اصل راهبردی در فرآیند تربیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: هم راستایی محله و مدرسه یک اصل راهبردی در فرآیند تربیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید